Većinu ljudi uče da je sve normalno, populacija na zemlji je na pravom putu napretka, veliki broj vlada i bogataša grade podzemna skloništa “za svaki slučaj.“
Priča o podzemnim strukturama koje služe za skrivanje političke i vojne elite u slučaju nuklearnog rata ili masovnog bombardovanja običnom municijom, ima dugogodišnju istoriju. Tridesetih godina prošlog veka, u SSSR-u je ispod glavnog grada počeo da se gradi sistem podzemnih struktura, uključujući bunkere, podzemni autoput i železnicu, deo celokupnog sistema, kao i metro. Ovaj sistem se naziva “Metro-2.“ Takve strukture imaju Pjongjang, Peking, Vašington.
Još jedan objekat koji je izgrađen kasnije i očigledno još uvek postoji– je objekat “Beloretsk-16” (ranije poznak kao “Ufa-105”) ili zatvorena administrativno-teritorijalna formacija (CATF) Mizhiria u planinama Ural.
Svrha podzemnog objekta nije jasna, i postoje različite verzije:
– Da je prvobitno izgrađen kao utočište za Ruse i rusku elitu, u slučaju nuklearnog rata
– Da je jedno od skrivenih mesta misije strateških raketnih snaga, deo “Perimetra“ (na zapadu poznato kao “mrtva ruka“)
– Da je zamena glavnog grada Ruske Federacije u slučaju katastrofe globalnog značaja, različitih scenarija (tragične poplave, promena zemljinih osa, globalno hlađenje, globalni rat, itd.), koje su se često čule putem medija.
Zašto se spremaju Kinezi?
Kineska vojska ulaže velike napore u jačanje svoje odbrambene moći, projekat koji je nezvanično nazvan – “Podzemni veličanstveni kineski zid.“ Kineski mediji kažu da se gradi velika mreža podzemnih tunela – u Hebeju na severu Kine. Na ovoj izgradnji veka, koja traje još od 1995. godine, je bilo mobilisano više od 10.000 hiljada kineskih vojnika. Danas su graditelji u mogućnosti da naprave neke od najdubljih i najdužih podzemnih tunela. Planirano je da se u ovim podzemnim skloništima sakriju i tajno presele kineske interkontinentalne balističke rakete, uključujući i stanje nuklearne energije.
Kineski mediji kažu da se ovi tuneli nalaze na dubini od nekoliko stotina metara i protežu kilometrima. Kranji plan kineske vojske je da napravi povezanu mrežu tunela sa ukupnom dužinom većom od 5 hiljada kilometara.
Stručnjaci veruju da će, sa vojne tačke gledišta, mreža podzemnih tunela povećati šanse za zadržavanje bar dela nuklearnog potencijala Kine, kada neprijatelj prvi napadne sa nuklearnim oružjem.
Peking je zabrinut zbog sposobnosti američke mornarice i vazduhoplovstva da sa preciznošću napadnu modernu kinesku privredu, koja je izgrađena tokom godina reformi. Više od 80% kineskih modernih kompanija je locirano u primorskoj zoni, primorskim provincijama, drugim rečima, one su veoma ranjive na napade iz pravca mora. Zato Peking pokušava da proširi kapacitete mornarice, da bi mogao bolje da zaštiti obalu.
Aktivacija izgradnje ličnih utočišta. “Novi Eden“
U poslednjih nekoliko godina, moda za izgradnju ličnih i kolektivnih bunkera i podzemnih skloništa zahvatila je SAD, Evropu, Aziju i Rusiju. Postoje izveštaji da će, u slučaju globalne katastrofe prirodnog karaktera, Altaj biti jedno od najugroženijih područja na planeti. Prema nekim izveštajima, područje Altaj i Tuva su u sklopu Projekta “Novi Eden,“ u koji je uključena ne samo ruska politička i poslovna elita, nego i strane kompanije.
Slučajno, posebno Altaj republika je postala omiljeno mesto za izgradnju podzemnih bukera, skloništa. To je planirano i u Altaju (“Novom Edenu“) do 2015. godine, u saradnji sa obalom Crnog mora Krasnodar teritorije i Moskovske oblasti, jednog od centara vlasti, gde privremeno ili stalno političke elite uspevaju da žive, zajedno sa svojim porodicama, slugama i stražarima.
Osim toga, u planu “Novog Edena“ je da se napravi Inovativni istraživački centar, koji će obuhvatati istraživačke organizacije, kao i škole i institucije za decu elite.
Izvor: webtribune.rs