Lazarević koji je bio šef kabineta Dačiću dok je ovaj bio ministar unutrašnjih poslova i koji je osumnjičen da je odavao poverljive podatke pripadnicima klana Darka Šarića, pre nekoliko meseci vraćen je iz Atine. NJegov povratak ubrzala je afera oko krađe goriva, zbog čega je budžet Grčke oštećen za oko dva miliona dinara. Lazarević je nameravao da prisustvuje biznis forumu kojem je prisustvovalo 100 kompanija iz dve zemlje.
- Prvo je pokušao preko poznanika iz Privredne komore Srbije da uđe na ovaj događaj, ali su oni bili protiv toga. Zbog loših stvari koje se vezuju za njega, smatrali su da mu nije mesto na forumu, a osim toga, on se zvanično ne bavi nikakvim biznisom - navodi izvor.
Kada je informacija o namerama Branka Lazarevića došla do bezbednosnih službi Grčke, usledila je oštra poruka: Ne želimo ga u blizini našeg premijera! Pošto je video da mu neće proći preko PKS, Lazarević je potegao veze iz Grčke. Zvao je više ljudi koji su učestvovali na forumu, a za koje ga vezuje višegodišnje poznanstvo, ali niko nije želeo da rizikuje. - Poseta Aleksisa Ciprasa je ocenjena kao veoma uspešna. Niko nije želeo da rizikuje i pomogne Lazareviću da uđe na skup jer bi bio snimljen, mediji bi onda danima brujali samo o njemu, a naslovne strane bi bacile u senku jedan veoma uspešan događaj - navodi sagovornik. Nekoliko drugih sagovornika nam je poverilo da Lazarević nema šta da traži na zvaničnom skupu jer je ono što je činio sa svojim saradnicima skandalozno. Branko Lazarević i dvoje diplomata zaposlenih u to vreme u ambasadi zaveli su u papirima da su potrošili 30 tona goriva za dve godine, što je i teoretski nemoguće. Prema podacima koje je ambasador u Atini Dušan Spasojević dostavio Ministarstvu spoljnih poslova, kabinetu premijera i BIA, reč je o sumi koja je čak šest puta veća od realne. Ambasada u Grčkoj je knjižila da se troši šest puta više goriva od realne potrošnje. Razliku je ostavljala na pumpi i u dogovoru sa nekim od zaposlenih, prodavala po realnoj, a ne po umanjenoj ceni. Na kraju meseca, "pumpadžija" je dolazio u ambasadu i delio gotov novac na ruke svima koji su učestvovali u poslu. U proseku je reč o 100 do 200 evra po osobi. Grci su se uoči Ciprasove posete Beogradu posebnim kanalima raspitivali da li se vodi istraga protiv Lazarevića i diplomata koje su krale gorivo, a pohvalili su ministra Ivicu Dačića zbog odluke da ih nakon skandala vrati u zemlju. Irena Šarac, koja je među vraćenima, nedavno je imenovana u nadzorni odbor Sindikata diplomata. Izvor: Blic