Najnovije

SRBI U CRNOJ GORI JASNO PORUČILI MARKOVIĆU: Nismo manjina, niti ćemo biti

Oštra reakcija Srba u regionu na zvaničan stav predstavnika vlade u Podogorici. Oko 200.000 građana ispod Lovćena je srpske nacionalnosti.

(Duško Marković: predsjednik.gov.me)

Oko 200.000 Srba u Crnoj Gori su nacionalna manjina! Takav utisak se stiče, ako se pročita zvanično obaveštenje Službe za odnose sa javnošću Vlade Crne Gore od 3. februara, ove godine, pred odlazak premijera Duška Markovića u posetu Srbiji, u kome je navedeno da će predsednici vlada razgovarati i na temu položaja manjina jedne zemlje u drugoj! Zbog toga je žustro reagovala srpska javnost i u Crnoj Gori i u Srbiji, poručujući da Srbi kao državotvorni narod nisu manjina u državi podno Lovćena. U ovoj podmetačini neočekivano se našao i premijer Srbije Aleksandar Vučić, kome su pojedini mediji "stavili u usta" da je na konferenciji za štampu, koju je održao sa Markovićem, izjavio da su Srbi manjina u Crnoj Gori. - Srbi u Crnoj Gori nisu manjina i to nikada neće biti - rekao je Aleksandar Vučić, za podgoričke medije. - U Crnoj Gori postoji srpska zajednica, a ne nikako srpska manjina. Moguće da je bio u pitanju lapsus na pres konferenciji, pa je ispalo da sam kazao da su Srbi u Crnoj Gori manjina, što nije tačno. Nova srpska demokratija podseća da su upravo njihovi visoki predstavnici razgovarali sa Vučićem, predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i ranije Borisom Tadićem i precizno definisali položaj Srba u Crnoj Gori - da Srbi nisu manjina, već narod koji je u prošlosti stvarao Crnu Goru. - To je za nas životno važno pitanje i nema te adrese iz Crne Gore ili sa strane koja taj osnovni postulat opstanka Srba u Crnoj Gori može promeniti, pretvarajući nas u goste u vlastitoj kući, kaže Jovan Vučurović, funkcioner Nove. - Pouzdano znam da je Vlada Srbije ovakvu poziciju u potpunosti prihvatila. U Crnoj Gori je na sceni, pod firmom građanske države, podmukao politički projekat pretvaranja Srba u nacionalnu manjinu i njihova nasilna asimilacija. Iz ove partije ukazuju da režim koji gotovo tri decenije sprovodi nasilje nad svim vidovima života, sada u ofanzivi to čini nad prosvetom, kulturom, naukom, jezičkom tradicijom Crne Gore i zdravom pameću. O "guranju" Srba u nacionalne Montenegrine govori i publicista Jovan B. Markuš, nekadašnji gradonačelnik prestonice Cetinja. Prelistavajući prašnjava školska svedočanstva iz prošlosti on pokazuje da su crnogorski mališani učili srpski jezik, koji je danas preimenovan u crnogorski. - I to po istom modelu koji su komunističke vlasti koristile 1945. godine. Nije se onda čuditi da su Srbi, kojih je bilo u knjaževini Crnoj Gori 1909. godine 94,38 odsto, na prvom posleratnom popisu "demokratske" 1948, za vreme rezolucije Informbiroa "nestali" i bili simbolično iskazani sa 1,7 procenata. Danas se neokomunisti čude kako je Srba na popisu 2003. godine bilo 31,9 a Crnogoraca 43,1 odsto.

''Pokrštavanje''

- Tehnoligija "pokrštavanja" je bila vrlo jednostavna. U rubrici narodnost, ako si se iskazao da si srpske, vlasti su to jednostavno prekrižili i napisali - crnogorske. Školsko svedočanstvo Naoda Vukovića, iz Merulje - srez Šavnički, učenika 4. razreda osnovne škole u Novakovićima od 10. jula 1945. pokazuje kako su odmah posle Drugog svetskog rata nove komunističke vlasti po direktivi preimenovali decu Srbe u Crnogorce, navodi Jovan Markuš.

Politički zločin

Milan Knežević, predsednik Demokratske narodne partije, izjavio je da su Srbi u Crnoj Gori institucionalne mete od referenduma 2006. godine. - Prolazimo neviđeni državni teror i represiju, i nikakva Markovićeva ili Đukanovićeva poseta Srbiji ne može ovaj dvojac abolirati od svih loših stvari koje su pričinili srpskom narodu u Crnoj Gori. Markovićeva poseta Srbiji predstavlja povratak na mesto političkog zločina koji su on i Đukanović počinili 2008. priznajući lažnu tvorevinu Kosovo - poručuje Knežević. Izvor: Večernje novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA