Kako kaže, situacija nastala nakon podnošenja zahteva za reviziju presude MSP po tužbi BiH protiv Srbije "ozbiljna je ne samo za BiH" već i za region.
- Mislim da najvažnije u regionu da pokušamo da se fokusiramo na budućnost rešavanja situacije i da izbegavamo bilo kakvo bilateralno rešavanje i podizanje tenzija - poručio je Bjornstad koji smatra da je trenutna situacija u regionu "izazovna".
Bjornstad je, gostujući u jutarnjem programu televizije Pink, izrazio nadu da će se nastaviti intregacija zemalja Zapadnog Balkana u EU.
- Veliki broj kompanija okleva da dođe zbog nesigurnosti u regionu, i to otežava strane investicije. Najveća prepreka za kompanije da investiraju je činjenica da još niste članica EU, i da postoji nesigurnost po pitanju EU - ukazao je Bjornstad.
On je izrazio nadu da će se u regionu brže usvajati evropski zakoni ili regulative na način koji bi se mogao uporediti sa situacijom u Mađarskoj, Bugarskoj ili nekoj drugoh zemlji.
Govoreći o krizi koja je nastala u Makedoniji nakon vanrednih parlamentarnih izbora u decembru prošle godine, norveški ambasador je ocenio da se ona nastavlja, ali je izrazio nadu da će se kriza u toj zemlji ubrzo rešiti i da će institucije profunkcionisati.
- Na njima je da donesu odluku, ali se nadamo da će nove vlade napredovati i da će se nastaviti integracija ovih zemalja u EU - poručio je Bjornstad.
Osvrnu se i na nordijski model saradnje navodeći da bi on mogao da se primeni i na Zapadnom Balkanu.
- Ovaj region treba da se fokusira na integraciju, koja će omogućiti unpaređenje života. Sve zemlje žele da postanu članice EU, ta vrsta saradnje je neophodna i jedna od esencijalnih za zemlje Balkana - smatra ambasador.
Dodao je da političari u regionu treba da se fokusiraju na mir i integraciju u EU ili, kako je naveo, "bilo kakvu drugu vrstu budućnosti koju žele za svoj narod" dok god rade na tome da se mir može ostvariti i održati.
Govoreći o humanitarnim razvojim projektima kojima je Norveška podržala Srbiju sa 250 miliona evra, on je rekao da ta zemlja u budućnosti planira da pruža pomoć na taj način što će se to ticati "manje novca, a više rezultata".
- Nastavljamo da podržavamo Srbiju i da pomažemo srpskoj vladi i institucijama da budu efikasnije - rekao je Bjornstad navodeći kao primer razvoj e-uprave i reformu policije i sudstva. Izvor: Tanjug