Kako prenosi britanska novinska agencija Reuters, Junkers - koji je na početku svog mandata objavio da do kraja 2019-te niko neće ući u EU - sada više nije tako kategoričan:
„Zemlje Zapadnog Balkana imaju nedvosmislenu evropsku perspektivu“.
Junker je ovo izgovorio za vreme samita EU u Briselu. A „uspešne reforme“ je naveo kao razlog bržeg ulaska u Uniju nego što je i on sam dosad smatrao realnim .
Evropski političari smatraju da će Junkerova izjava biti važna i ohrabrujuća za za Balkan koji se poslednjih godina sve više „razočaravao u evropski put“ i vraćao „istorijskim vezama sa Rusijom“.
Evropska komisija trenutno „pristupne pregovor“ vodi sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Makedonijom, Srbijom i „Kosovom“. Junkerova izjava dolazi u vreme novih previranja u Makedoniji i BiH i kada Nemačka i Francuska žele da u unutar EU stvore klub država koje žele federalne odnose, a svima ostalima bi prepustile dosadašnju EU.
Nemačka kancelarka, Angela Merkel, čak je - povodom ambicija i namera Berlina - bila prilično otvorena:
„Mi moramo rešavati pitanja. Ne smemo više trošiti energiju samo na usaglašavanja stavova i dostizanje konsenzusa“.
Ovo podrazumeva da bi Srbija i ostali sa spiska - i ako im se „briselska vrata“ zaista otvore - bili trećerazredne članice Unije. Sa svim što to podrazumeva.
Izjava Jaroslava Kačinjskog, lidera poljske vladajuće partije, da će nemačka dominacija slomiti vrat Evropskoj uniji - trebalo bi da za Srbiju bude opomena. Međutim, vlast Aleksandra Vučića, kao ni većina njenih opozicionih oponenata - nemaju uši da išta slično čuju. Izvor: fakti.org