Ta predavanja namenjena su nastavnicima istorije i turističkim vodičima, a Vlada je izdvojila 100.000 kuna za predavanja koja bi penzionisani generali trebalo da drže.
Lista od 20 predavača
Međutim, kako navode, prema njihovim informacijama predavačima će biti finansirana putovanja, smeštaj i verovatno dnevnice.
Zanimljiva je i lista predavača o Domovinskom ratu. Na joj se nalazi 20 generala, brigadira... Među njima je i Vladimir Šeks, koga je Tužilaštvo Srbije 2011. godine na osnovu optužnice Vojnog tužilaštva Jugoslovenske narodne armije iz 1992. optužilo za ratne zločine i genocid nad Srbima u Hrvatskoj. Međunarodna organizacija “Amnesti internešenal” tražila je u nekoliko navrata da Hrvatske ispita njegovu ulogu u događajima u Slavoniji u devedesetih godina je, kako je navođeno, postoje sumnje da nije sprečavao zločine koje su počinili pripadnici hrvatskih snaga, iako je za njih znao. Jedan od predavača je i viceadmiral Davor Domazet Lošo, učesnik i planer glavnih vojnih operacija Hrvatske od početaka do završetka rata. On je, uz generala Ante Gotovinu, bio jedan od glavnokomandujućih ratnog područja koje je obuhvatalo severnu i srednju Dalmaciju, južnu Bosnu i Hercegovinu. Među njegovim vojnostrateškim “uspesima” su planiranje velikih vojnih operacija poput “Bljeska”, “Oluje”... Prislino ga je 2000. godine penzionisao nekadašnji predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, ali ga je pre dve godine predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović imenovala za člana "Veća za domovinsku sigurnost". O proteklom ratu istoričari i turistički radnici mogli bi da slučaju i od penzionisanog generala Josipa Lucića, inače bivšeg načelnika Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske, zapovednika gardijske brigade “Tigrovi”, pomoćnika načelnika Glavnog štaba za kopnenu vojsku, glevnokomandujućeg Zbornog područja Osijek... Sredinom 2015. godine našao se na udaru optužbi da je kao predsednik Akademskog džudo kluba “Mladost” iz Zagreba odgovoran za finansijske malverzacije. Sva ova predavanja biće, navodno, na dobrovoljnoj bazi, tako da će nastavnici, moći da biraju da li će ih pohađati. Međutim, iako je dobrovoljno, hrvatska državna Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) nastavnicima će učestvovanje na predavanjima bodovati kao stručno usavršavanje.