Nedavno je "Pejtriot" oborio tzv. "kvadkopter" - dron sa četiri elise koji su džihadisti koristili za napade na civilne mete. Ovo dronovi mogu se naći na "Amazonu" za nekoliko stotina dolara. Tu se dolazi do ključnog problema: jedan projektil "Pejtriota" .
PAK - 2 košta između dva i četiri miliona dolara, te je finansijska neisplativost za ovakve akcije i više nego evidentna.
General Dejvid Perkins saopštio je da je "Pejtriot", sistem dizajniran 70-ih godina kako bi štitio američke trupe od napada iz vazduha, neprikladan za borbu protiv "malih pretnji" poput dronova, na koje ekstremisti jednostavno nakače granatu ili neku drugu eksplozivnu napravu i ispuste je na ciljno mesto.
- Izdaci su ogromni za tako nešto - iskren je bio Perkins, a prenosi sajt "Popular Mechanics".
"Pejtriot" se smatra američkim adutom u nadmetanju sa po mnogima neprikosnovenim ruskim PVO sistemom S-400. I zaista, što se tiče tehničkih performansi, "Pejtriot" je izvanredan. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da je uspeo da obori dron, do sada svakako najmanju metu koju je sistem uništio. Međutim, što se tiče ekonomskog ugla - situacija je ravna propasti, navodi "Popular Mechanics". - Da sam ja neprijatelj, razmišljao bih na sledeći način: Hej, otići ću na internet i kupiti brdo ovih dronova za 200-300 dolara, dovoljno da ekonomski uništim sve "Pejtriot" sisteme - kaže general Perkins. Pretnja naoružanim dronovima primorala je SAD da pronalazi novo rešenje za borbu protiv takvog neprijatelja. U tu svrhu razvijeno je i oružje nalik na pušku, nazvano "Drone defender". Ovo oružje koristi sistem za ometanje radio-frekvencije čime se ometa mehanizam za upravljanje dronom. Ovo oružje je daleko finansijski prihvatljivije, s obzirom da se njegova cena kreće u hiljadama dolara, za razliku od miliona koliko iziskuju projektili "Pejtriota". Velike vojne organizacije poput NATO pakta reaguju daleko sporije na ovakve pretnje, i često nemaju izbora osim da se protiv novih vidova napada bore postojećim sredstvima, bez obzira na njihovu ekonomsku neisplativost, ističe "Popular Mechanics", i dodaje da je to najveći problem za "Pejtriot" sisteme.