Baraka Obamu prati 86,8 miliona pratilaca i to je najveći broj pratilaca koje neki svetski političar ima na Tviteru. On lično prati 630 ljudi, među kojima su i tviter nalozi medija i raznih organizacija.
Donalda Trampa prati 27,9 miliona pratilaca, dok on prati samo 43 osobe i to su uglavnom njegovi timovi, kompanije, fondacije i članovi porodice. Na Tviteru je od marta 2009. godine i do sad ima ukupno 34,7 hiljada tvitova. „Napraviću Ameriku ponovo velikom“, tvit je koji, uz modifikacije, često iznova tvituje otkad je postao 45. predsednik SAD.
Tviter je za Trampa jednosmerna komunikacija — on tvitne, oni koji ga prate dobiju poruku, a svi ostali saznaju za njegov stav u 140 slovnih znakova preko medija koji sve to revnosno prenose. Dobro i Trampu i medijima.
Inače, Tviter je kao mikro-blog osnovan 2006, rast popularnosti počinje od 2009. godine, a danas je to jedan od osnovnih izvora informacija, ali i jedan od glavnih vidova komunikacije svih svetskih političara.
U medijima su daleko više citirani njihovi tvitovi nego zvanična saopštenja kabineta. Ti tvitovi političara, pogotovo predsednika država i vlada, uzimaju se kao zvaničan stav, ali je doživljaj kod krajnjih korisnika prijemčiviji od šturih birokratskih saopštenja. Zato su toliko i popularni.
Brzina, jasnoća poruke i to nešto „lično“ čine Tviter moćnim alatom, koji političari ili njihovi timovi koriste i za brzo reagovanje, sprečavanje dezinformacija, alarmiranje javnosti ili smirivanje situacije u nekim kriznim momentima.
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin ima 2,19 miliona pratilaca, a on lično prati samo tri tviter naloga. U njegovo ime tvituju uglavnom administratori naloga, a lično Putinovi tvitovi označeni su sa „#VP“.
Premijer Rusije Dmitrij Medvedev ima 1,14 miliona pratilaca. Medvedev prati aktivnosti 26 naloga na Tviteru, a među njima su i tviter nalozi predsednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, bivšeg predsednika Amerike Baraka Obame, potom nalog Donalda Tuska i zvanični tviter nalog Bele kuće.
Ko je prvi tviteraš Balkana
Srpski premijer Aleksandar Vučić ima 18,8 hiljada onih koji ga prate na Tviteru. Vučić tvituje ili na ćirilici ili na engleskom kad su teme vezane za zvaničnike drugih država.
Predsednik Tomislav Nikolić ima 45,6 hiljada pratilaca na Tviteru, a njegovi lični tvitovi počinju sa „TN:“.
Kolinda Grabar Kitarović, predsednica Hrvatske, ima 33,2 hiljade pratilaca. Više od 98 odsto tvitova su joj na engleskom i uglavnom su to propratni tekstovi uz fotografije na kojima je ona sa svetskim državnicima, na forumima ili panelima.
Od političara iz regiona aktivni na Tviteru su i albanski premijer Edi Rama, sa 281 hiljadom pratilaca, i Jadranka Kosor, bivša premijerka Hrvatske, koju prati 12,3 hiljade drugih tviter naloga. Kosorka tvituje nebirokratski, često diskutuje sa drugim tviterašima, polemiše…
Dosta aktivan na ovoj mreži je i čovek bez posla Karl Bilt sa 591 hiljadom pratilaca, a svaki treći tvit (otprilike) mu sadrži barem reč „Rusija“. Ministar inostranih poslova Velike Britanije Boris DŽonson ima 308 hiljada pratilaca. Senator DŽon Mekejn ima 2,25 miliona onih koji ga prate, a svi oni vide gotovo sve njegove aktivnosti u reči i slici. Tako su videli i orden koji mu je dodelio Hašim Tači kad su se nedavno sreli u Prištini.
Zanimljivo je da Mekejn prati naloge DŽordža Buša i Bila Klintona, a Obamu i Trampa ne prati. Putina ne prati, takođe. Možda na Mekejnovo opredeljenje da (za)prati nečiju aktivnost na Tviteru utiče broj naredbi za bombardovanje tog nekog tviteraša.
Za kraj smo ostavili poglavara Vatikana. Papa Franja ima 10,6 miliona pratilaca na Tviteru. Zanimljivo je da on prati osam osoba. Svih osam su njegovi nalozi na osam različitih jezika.
Da vidite kako je Puškov svojim odgovrom ''sahranio'' DŽonsona, pogledajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews.com
Da vidite kako je Puškov svojim odgovrom ''sahranio'' DŽonsona, pogledajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews.com