Prema godišnjem rangiranju koje je sproveo analitički veb-sajt "Global fajerpauer" (GFP), Rusija je druga iza SAD, dok je Kina na trećem mestu.
Iza trojke najvećih svetskih vojnih sila slede Indija, Francuska, Britanija, Japan, Turska, Nemačka i Italija.
Vojske Madagaskara, Gabona, Demokratske Republike Kongo i Bosne i Hercegovine su na dnu liste.
Prema podacima GFP, Rusija ima otprilike duplo više tenkova od SAD, ukupno 15.398 jedinica prema 8.848. Američki avioni su brojniji od ruskih, sa oko 13.444 letelica u odnosu na 3.547.
Rusija takođe dominira prema broju višecevnih raketnih sistema, prati je Kina, a tek potom SAD.
Međutim, izveštaj GFP zanemaruje činjenicu da će ruski državni program naoružanja povećati snagu nacionalne vojske do 2025. godine, što će takođe poslužiti kao sredstvo za ekonomski razvoj.
Stručnjaci napominju da opsežna vojna modernizacija i porast kapaciteta proizvodnje vojne opreme, kao i rast hardverske kupovine, predstavljaju najvažnije faktore u povećanju snage ruske vojske.
Uprkos redovnim izveštajima zapadnih vojnih stručnjaka da Rusija navodno gubi status glavnog izvoznika oružja, Rusija računa na pozamašnih 27 odsto globalnog tržišta oružja, što je mali zaostatak u odnosu na američkih 31 odsto.
Izvoz oružja iz Rusije je 2016. dostigao 56 milijardi dolara, a porudžbine ruskog državnog izvoznika oružja "Rosoboroneksport" u Indiji do 2020. godine trenutno iznose 35 milijardi dolara
Više od 70 odsto ovih porudžbina odnosi se na testirano borbeno oružje visoke preciznosti.
Rusija takođe modernizuje svoj program za nuklearno odvraćanje.
- Napredovali smo u poboljšanju naših nuklearnih trijadnih sistema (interkontinentalnih balističkih raketa na kopnu, strateških bombardera i balističkih raketa sa podmornica), u potpunom skladu sa svim našim sporazumima, uključujući i Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja - izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare u decembru 2016. godine. Pogledajte OVDE ko utiče na formiranje Vlade Srbije. Izvor: Blic