Osim toga, ona je pozvala EU da utiče na to da Srbija povuče “zastarele naloge za hapšenja”, kao uslov za nastavak briselskog dijaloga.
- Postojanje zastarelog međunarodnog naloga za hapšenje iz 2004, izdatog od Srbije, koja trenutno pod pokroviteljstvom EU vodi dijalog sa Kosovom, potpuno je neprihvatljivo - kaže ona.
Haradinaju je bilo suđeno dva puta i 2008. i 2012. godine je pred Međunarodnim sudom u Hagu oslobođen optužbi za ratne zločine, stoji u saopštenju Ulrike Lunaček.
Ona je pozvala visoku predstavnicu EU Federiku Mogerini i svih 28 država članica EU, posebno one 23 države koje su priznale Kosovo, da jasno poruče Srbiji da bi zastareli nalozi za hapšenja trebalo da budu povučeni.
- Ovo je važan uslov za nastavak dijaloga Beograda i Prištine, koji se odvija pod pokroviteljstvom EU i po principima dobrosusedskih odnosa - zaključila je Ulrike Lunaček.
Apelacioni sud u Kolmaru ranije je odbio zahtev Srbije za izručenje bivšeg vođe OVK Ramuša Haradinaja.
Na odluku suda Srbija više nema prava žalbe.
Bivši vođa OVK Ramuš Haradinaj izjavio je nakon oslobađajuće presude da je to “pobeda Albanaca” i da je on slobodan da se vrati kući.
NJegova advokatica Rejčel Lindon navela je da je sud nije doneo odluku o izručenju Haradinaja zato što on ne bi imao “fer i pravično suđenje u Srbiji”, dok je albanski premijer Edi Rama izjavio da se Haradinaj “ponovo pojavljuje kao pobednik u Prištini”.
Haradinaj je oslobođen na osnovu preinačene odluke po kojoj je trebalo da bude izručen Srbiji, saznaje Prva TV.
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je odluka suda u Francuskoj da ne izruči Haradinaja Srbiji politička odluka i da će je srpski pravni tim analizirati.
Kako je rekao, odluka je protivpravna, skandalozna i sramna i “bila bi smešna da nije žalosna i tužna”.
Odluka je, kako se saznaje, obrazložena time da bi poslednice izručenja bile veoma teške po Ramuša Haradinaja.
Haradinaj, nekadašnji vođa OVK, danas lider Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po Interpolovoj poternici koju je za njim raspisala Srbija.
Ministarstvo pravde Srbije je potom uputilo Francuskoj zahtev za njegovo izručenje uz svu prateću dokumentaciju o istrazi koja se protiv njega vodi.
Haradinaj je nedelju dana nakon hapšenja pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno mu je da napušta teritoriju Francuske.
Istraga protiv Haradinaja u Srbiji je pokrenuta 2004. godine, a u januaru je proširena novim optužbama i novim dokazima koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.
Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KIM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi.
Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KIM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom. Čitav pregled situacije nastale u toku i nakon oslobađanja Ramuša Haradinaja pogledajte OVDE. Izvor: Tanjug