NJegov komentator Den Grazije prvo je naveo da su konstruktorske greške napravljene sa tim avionom takve da suštinski limitiraju njegovu primenu, a teško da se uopšte mogu otkloniti.
Grazije se pozvao na izveštaj Majkla Gilmora, direktora Biroa Ministarstva odbrane SAD za testiranja novog naoružanja koji je nedavno podneo ostavku. I naveo njegovu osnovnu procenu: da se F-35 - zbog stotina promašaja koje su sa njim napravljene - ne može smatrati pravom „borbenom mašinom“.
Gilmor je posebno ukazao da taj avion nema ni manevarske sposobnosti svojih prethodnika, da pokazuje neprihvatljive osobine dok leti na dozvučnim brzinama, a da je „apsolutno bespomoćan“ u vazdušnim borbama jer njegov operacioni sistem omogućava korišćenje samo dve rakete vazduh-vazduh.
Neupotrebljiv je i za dejstva po ciljevima na zemlji jer ne podnosi let na malim brzinama, a njegov softver slabo „razgovara“ sa četvorocevnim topom GAU-22/A koji bi trebalo da uništava protivničku „živu silu“.
Ništa bolje stvari ne stoje sa palubnom verzijom F-35 jer su piloti povređivali glave prilikom uzletanja sa nosača aviona USS George Washington. Uprkos tome što su nosili zaštitne šlemove vredne 600.000 dolara.
Problem je i to što jedan sat leta F-35 košta 44.000 dolara.
Grazije j zato upozorio: „Ovaj avion će još godinama gutati državne resurse, a i posle svih poboljšanja će biti osrednji avion koji je u borbi slabiji od svojih prethodnika“.
F-35 je Ameriku do sada koštao 1,5 biliona dolara. Kako džihadista leti u vazduh pogledajte OVDE.
Izvor: fakti.org