Najnovije

DŽAFERI PERE PROŠLOST: Iz biografije obrisao deo o OVK, Albanci pobesneli!

Novoizabrani predsednik Sobranja, Albanac Talat DŽaferi, nakon što se najpre distancirao od albanske zastave u svom kabinetu, ogradio se i od svoje prošlosti u tzv. OVK kojom se toliko hvalio tokom izborne kampanje, pišu mediji na albanskom jeziku.

Talat DŽaferi (Foto: Jutjub)

U zvaničnoj biografiji objavljenoj na portalu Sobranja stoji da je bio oficir JNA, preneo je portal Vesti.
- Talat DŽaferi i njegove kolege iz stranke (DUI) treba ozbiljno da objasne albanskoj javnosti zašto su se u izbornoj kampanji toliko hvalili angažovanjem u OVK, a sada kada su ostali deo vlasti na to zaboravljaju. Objašnjenju duguju posebno porodicama palih boraca i invalidima - navodi portal.
Ukazuje se i da DŽaferi, ako ima imalo poštovanja za svoje glasače, treba da izađe i da objasni zašto se se ne stidi da spominje prošlost u JNA, a stidi se da kaže da je bio pripadnik OVK, na čemu je insistirao u kampanji, koja je, kako se navela, dovela do slobode i jednakosti za Albance u Makedoniji.

Ko je Talat DŽaferi?

DŽaferi, počeo je karijeru kao vojnik. Vojne škole završivao je u Beogradu, a potom u Sarajevu, nakon čega je služio u vojsci JNA od 1985. do 1991. godine. Nakon što je 1991. godine Skoplje proglasilo nezavisnost, DŽaferi je postao visoki oficir novoosnovane makedonske vojske.
Bio je raspoređen u Tetovu, gde su se 2001. godine vodile brojne bitke tokom kratkog, ali nasilnog oružanog sukoba. Početkom sukoba, dezertirao je iz makedonske vojske i pridružio se albanskim pobunjenicima koji su se borili protiv makedonskih snaga bezbednosti. Bio je komandanat 116. brigade ONA (Oslobodilačka nacionalna armija), inače pristalice OVK gde je i dobio kodno ime "komandant Forino", prema svom rodnom selu koje se nalazi blizu grada Gostivara.
Sukob je okončan potpisivanjem Ohridskog sporazuma koji garantuje veća prava Albancima. DŽaferi se, nakon što je istim sporazumem pomilovan, okrenuo politici i priključio stranici DUI (Demokratska unija za integraciju).
Sedam godina kasnije postao je poslanik, a 12 godina nakon što je pucao na makedonske vojnike, ušao je u Sobranje kako ministar odbrane u vladi Nikole Gruevskog. NJegovo imenovanje, očekivano, izazvalo je velika negodovanja, prvenstveno vojnih veterana, dok je sa druge strane slavljeno kao pobeda, posebno jer su veterani ONA-e koji čine veliki deo strane DIU retko imanovani na bilo kakve funkcije.
DŽeferi koji je tečno govori albanski, makedonski, srpski, hrvatski i engleski jezik, ostao je upamćen po tome što je blokirao donošenje novog vojnog zakona, koji je odobravao pogodnosti za makedonske vojne veterane, ali je izostavio borce ekstremističke ONA. Predloženi zakon i dalje je blokiran u Skupštini. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Haos u Spupštini Makedonije:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA