Obrazlažući zahtev 42 opoziciona poslanika, Hikmete Bajrami iz Inicijative "Nisma" optužila je Mustafu i njegov kabinet da su odgovorni za urušavanje ekonomskog sistema Kosova, veliku nezaposlenost, neispunjavanje uslova za viznu liberalizaciju i kriminal i korupciju koji su doveli u pitanje dalji opstanak kosovskih institucija.
Aktuelni premijer Isa Mustafa je odbacio navode iz inicijative za njegovu smenu, i kazao da je to politički pamflet usmeren na destabilizaciju Kosova, stvaranje nepoverenja u institucije i stvaranje institucionalnog vakuma.
- Kosovo je postao članica sportskih i kulturnih međunarodnih organizacija, a ono što predstavlja najveći uspeh je primena zakona na celoj teritoriji Kosova - rekao je Mustafa.
U skupštinskoj sali se, inače, nalazi većina poslanika Demokratskog saveza Kosova, kao i poslanici opozicije, ali i ministri u vladi. Na današnjoj sednici kosovske skupštine predviđeno je glasanje o nepoverenju vladi.
Šefica parlamentarne grupe Inicijative za Kosovo Valjdete Bajrami, čija je stranka i inicirala izglasavanje nepoverenja kosovskoj Vladi, rekla je pred početak sednice da Mustafa danas ima dve mogućnosti: da podnese ostavku ili da bude smenjen na sednici Skupštine.
Pred početak zasedanja, Demokratska partija Kosova (DPK) predsednika Kosova Hašima Tačija održala je sednicu Glavnog odbora, na kojoj je odlučeno da Predsedništvo stranke donese konačnu odluku o tome hoće li DPK podržati zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi Ise Mustafe, sa kojom je DPK u koaliciji.
Prema nezvaničnim informacijama, vrlo je verovatno da će ova stranka izglasati nepoverenje vladi Ise Mustafe. Navodno su Predsedništvo i poslanička grupa DPK odlučili su podrže zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi Kosova, ako Demokratski savez Kosova ne bude prihvatio zahtev da se pitanje demarkacije granice sa Crnom Gorom uvrsti na dnevni red današnje sednice, i to pre razmatranja zahteva za izglasavanje nepoverenja vladi.
Lider DPK Kadri Veselji je pre stranačkog sastanka pozvao građane Kosova da ne podležu uticaju "određenih krugova" koji žele destabilizaciju zemlje. Takođe, kazao je da je Kosovo "stabilna i sigurna zemlja i da oni koji žele njenu destabilizaciju ne žele dobro Kosovu".
Stojanović: Kosovska blada "bolesnik na aparatima"
Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović kaže da je kosovska vlada "bolesnik na aparatima", i da je samo pitanje ko će isključiti te aparate i oglasiti da vlada ne postoji.
- Kosovska vlada je "bolesnik" koji je na aparatima već duže vreme. Sada se samo postavlja pitanje ko će isključiti te aparate, ko će oglasiti da vlada ne postoji, i da postoji nadmetanje između PDK i LDK ko će biti optužen za to - naveo je Stojanović za RTS.
Izbori neminovni
On je ocenio da su izbori neminovni i da je to "više nego jasno".
- Ništa drugo se danas neće dešavati. Da li će kosovska vlada pasti danas ili za nedelju dana, sasvim je nebitno. Jasno je da se ide na nove izbore, a ko će i kako će se prikazati međunarodnoj zajednici kao konstruktivan, a ko kao nekonstruktivan, to je borba koju Albanci vode između sebe i to nas ne interesuje - dodao je Stojanović.
On je ocenio da se duže vreme vodi igra između PDK i LDK ko je kriv što demarkacija ne može da se usvoji.
- Više je nego jasno da Srbi za to neće glasati ali i da oni sami imaju problem sa svojim poslanicima kako da ih ubede da za to glasaju - dodao je potpredsednik kosovske vlade.
Skupština Kosova trebalo bi danas da razmotri zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi Kosova, a na dnevnom redu je i glasati za demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom.
Opozicija inicirala glasanje o nepoverenju
Inače, zahtev za izglasavanje nepoverenja vladi podnela je Inicijativa za Kosovo uz podršku Alijanse za budućnost Kosova i Samoopredeljenja kao i 12 poslanika iz redova partija na vlasti.
Predsednik Kosova je u obavezi da odmah nakon eventualnog izlasavanja nepoverenja donese odluku o zakazivanju prevremenih parlamentarnih izbora, najkasnije u roku od 45 dana od izglasavanja nepoverenja. Izvor: Blic, Agencije