Odluka američke administracije da pošalje naoružanje Kurdima koje smatra saveznicima u borbi protiv Islamske države, izazvala je bes u Ankari. Erdogan je oštro kritikovao SAD, kao i premijer Turske koji je izjavio da će američki potez "imati posledice" i "negativan rezultat".
Analitičari veruju da bi sada Erdogan mogao da traži od Vašingtona uslugu da bi za uzvrat "progutao" odluku Trampove administracije. To bi moglo da znači da će Erdogan tražiti zeleno svetlo za napad na snage Radničke partije Kurdistana (PKK) u Iraku, odnosno intenzivnu akciju avijacije na položaje PKK i u ekstremnijem slučaju, ofanzivu na zemlji.
Decenijama, PKK je aktivan u Turskoj, dok mu se deo baza nalazi u severnom Iraku. U poslednje vreme, PKK blisko sarađuje sa iračkim militantima koje podržava Iran, još jedna zemlja koju Turska vidi kao pretnju, piše NJujork tajms.
Napad na Irak zadovoljilo bi nekoliko turskih ciljeva, smatra većina analitičara.
Iako ne bi sprečio kurdske autonomne oblasti u Siriji da se ujedine, izlolovao kurdske oblasti u Iraku. To bi moglo da spreči Kurde da šire svoju moć u regionu i eventualno ojačaju kurdski nacionalistički pokret u Turskoj što je Erdoganova glavna briga.
Takođe, otežao bi poziciju Irana, turskog rivala za premoć u regionu koji ima bliske kontakte sa PKK-om, da širi svoj uticaj. PKK je krovna organizacija novih američkih saveznika, kurdske Narodne zaštitne jedinice iz Sirije. Sirijska grupa iskoristila je ratni haos da zauzmu poluatonomne zone u Siriji.
- Erdogan okreće glavu u drugu stranu kada Tramp krene na Raku, a Tramp okreće glavu, ili čak pomaže, kada Erdogan napadne Irak - reči su kojima turski analitičar Soner Kagaptaj objašnajva suštinu potencijalnog dila dve strane.
Dva lidera sastaće se u Beloj kući 16. maja kada bi mnogo toga vezanog za odnos Vašingtona i Ankare moglo da postane jasnije.
Pročitajte OVDE i kako je to Marija Zaharova brutalno prozvala Amerikance i zašto? Izvor: Blic