Ako poželite da na licu mesta saznate kako se danas živi u Slavoniji, jesu li istinite dramatične priče o napuštenim kućama koje Slavonci ostavljaju iza sebe otišavši „trbuhom za kruhom“ i jesu li poznati slavonski optimizam i uvek veselo raspoloženje zaista donekle ugasli – reći će vam i sami Slavonci – možete poći bilo gde u tu nekad bogatu hrvatsku regiju.
I uveriti se da u tim pričama istine ima i više nego što možda mislite.
Đakovo je jedan od najlepših malih gradova u Hrvatskoj. Nalazi se u Osiječko-baranjskoj županiji, smešten u „srcu Slavonije“, nekoliko desetina kilometara udaljen od svakog većeg urbanog središta u istočnom delu Hrvatske.
Piškorevci su, kaže predsednik Veća mesnog odbora Zlatko Mezeji, mesto u kojem uz Hrvate žive razne nacionalne manjine – Srbi, Rusini, Ukrajinci, Nemci, Česi, Slovaci, Mađari – bez podela i uz međusobno uvažavanje. Mesto je, kaže, udobno za življenje, ali svaka peta kuća je prazna.
– Glavni problem, osim nedostatka radne snage, jeste pre svega problem državnog zemljišta, gde je napravljeno puno propusta tokom uvođenja u zakup i podele tog zemljišta. Napravljeno je jako puno nepravde prema pojedincima, neki su nezasluženo dobili zemlju i zloupotrebili državne institucije, dok drugi koji su igrali fer i pošteno ostali su kratkih rukava i sad se sami bore, grcaju, čupaju – ističe Mezeji.
Iseljavanje je u celoj Slavoniji uzelo maha. Brojne su nekretnine na prodaju. Kuće se prodaju gotovo u bescenje. A i za tako male pare, jedva da se nešto proda.
Darko Vidaković u svojim 50-im godinama prodaje dve kuće i potom planira da se pridruži supruzi koja je, nakon što je ostala bez posla, otišla u Nemačku.
– Situacija je nikakva, novca nema, posla nema, sve se raspalo, nijedne firme. LJudi odlaze. Komšija mladi je otišao u Norvešku, druge komšije su sve otišle u Nemačku, komšinica otišla u Nemačku – kaže Darko.
Vlasnik agencije za prodaju nekretnina Vlado Rehner nabraja propale fabrike. Za mnoge sada nema posla, stariji umiru, odlaze u staračke domove, mladih je sve manje – odlazi se, kaže, uglavnom u Nemačku, Austriju, u poslednje vrijeme i u Irsku, Norvešku. Izvor: Al DŽazira