Piše: Ivan Ristić „Vrhunska veština sastoji se u slamanju neprijateljskog otpora bez borbe.“
Sun Cu
Transportni koridori su kičma civilizacija u kontinuitetu, od kada se svet posmatra kroz prizmu jedinstvene geostrateške celine. Oni se nužno poklapaju sa geografskim osama ekspanzije civilizacija, ali se planiraju u odnosu na prirodne prepreke koje treba savladati. Geopolitička teorija i praksa Balkan smeštaju u čvorište strateških koridora od prvorazrednog interesa svih važnijih igrača, a cenu nerazumevanja nepromenljivih zakonitosti geopolitike sada plaća Makedonija. Samim tim, odgovor na makedonsku krizu nalazi se u mnogo širem opsegu nego što su to unutarpolitički obračuni vlasti i opozicije u nefunkcionalnoj balkanskoj državici.
Proboj talasokratskog obruča
Opasna iluzija je da je pomeranje dinamike ekonomskih i političkih odnosa ka Istoku evropski kontinent postisnulo na marginu geostrateških preigravanja. Bazičan cilj ekspanzije kineskog uticaja ka Zapadu putem projekta „Jedan pojas – jedan put“ je zaobilaženje pomorske „blokade“, koju joj je priredila talasokratska civilizacija. NJeno povezivanje sa Rusijom na različitim nivoima saradnje kreira ključne pravce koji imaju zadatak da talasokratsko okruženje na morima učine beskorisnim. Armaturu koja će čvrsto držati evroazijski pol na istorijskoj površini su već postojeći magistralni pravci preko Ukrajine, Belorusije, Severni tok, kao i projekti koji tek trebaju da zažive – pomenuti Jedan pojas, jedan put, Južni/Turski tok, Severni tok/2, gasovod Snaga Sibira, Altajski gasovod i drugi.
Ipak, koordinisanom kinesko-ruskom pokušaju da Spajkmanovu geopolitičku teoriju pošalje na smetlište istorije atlantizam se suprotstavlja periodičnim oživljavanjem zamrznutih konflikata, obojenim revolucijama i planiranjem projekata koji bi novonastale konkurente izbacili iz igre na dugi rok. I dalje važeća Volfovicova doktrina ima zadatak da spreči obnovu adekvatnog rivala atlantizmu na prostoru Evroazije, a koji bi bio ključan faktor političkog i ekonomskog objedinjavanja i projekcije uticaja izvan najužeg susedstva. Nakon definitivnog odbijanja partnerstva na ravnopravnim osnovama od strane atlantizma, Rusija se okrenula rusko-kineskim vezivnim projektima, sa ciljem da u potpunosti eliminiše vektor koji je čini zavisnom od Zapada.
Imajući u vidu da Kisindžerova taktika, utemeljena na principu „zavadi pa vladaj“, nije dala rezultate, mora se pojačati pritisak na obodima i zaustaviti geostrateška ekspanzija rusko-kineskog pola. Zbog toga se u istom kontekstu mogu posmatrati krvavi proksi-sukob u Siriji, puč u Turskoj, zamrznuti konflikt u Ukrajini, ali i pokušaj rušenja Makedonije. Američki atlantistički i nemački kontinentalistički interes se poklapaju u realizaciji jedinstvenog cilja – da se jugoistok Evrope ostavi bez kontakta sa evroazijskim koridorima, kako bi se nakon 2019. godine, kada je planirano obustavljanje transporta gasa preko Ukrajine, zamenio snabdevanjem iz kontinentalističkog pravca pod kontrolom Nemačke, preko gasovoda Opal, i dalje ka jugu. Na taj način bi se u korenu sasekla energetska suverenost Balkana shvaćenog u širem smislu, i ostvarila njegova podređenost kontinentalističkom vektoru. Gasovod Baku – Tbilisi – DŽejhan, neuspeli projekat Nabuko, kao i ambiciozna američka zamisao koja podrazumeva LNG terminal na Krku u Hrvatskoj imaju istu funkciju, samo iz američke atlantističke kuhinje. Zbog toga atlantizam u posrednom interesu kontinentalizma pali požare duž osa koordinisane ekspanzije evroazijske civilizacije, a prvi stradaju režimi na geopolitički osetljivim područjima koji pokušaju da sprovedu neku suverenu odluku neposredno u interesu naroda te zemlje, a posredno protivno interesu atlantizma i njegovih satelita.