Najnovije

Nova elita u okviru ruske vojske: „Udarni“ sastavi za munjeviti rat

Komandant Vazdušno-desantne vojske, general-pukovnik Andrej Serdjukov istakao je da se započelo sa obrazovanjem specijalnih „udarnih“ sastava unutar padobranskih divizija. Danas se može reći da su u okviru 76. Vazdušno-desantne divizije (76. gv. vdd), obrazovane jedna pukovska i još jedna bataljonsko-taktička grupa koja u svom formacijskom imenu imaju dodatak „udarna“.

Ruski padobranci na vežbama u Vitebsku (Foto: RIA)

Ukazom ministra odbrane, generala-armije i heroja Ruske Federacije Sergeja Šojgua, borbeno najsposobnijim sastavima će se dodeliti zvanje „udarnih“ jedinica. Ovako formacijski ustrojene i obeležene jedinice će imati poseban status u ruskoj armiji, čak će dobiti i svoje posebne oznake (insigniju). Planirano je da ukupno 78 različitih borbenih sastava dobije ovo zvanje. Pored VDV, ovo zvanje će dobiti i najsposobnije jedinice motostreljačke vojske, tenkovske jedinice, jedinice mornaričke pešadije kao i čitav niz drugih jedinica opšte i specijalne namene.
Ovo su prve jedinice sa takvim nazivom koje su se pojavile u ruskoj armiji. NJihov osnovni borbeni sastav će činiti oficiri i vojnici koji po različitim individualnim i grupnim parametrima odskaču od proseka u svojim matičnim jedinicama. Takođe, ove jedinice će imati prioritet u opremanju modernim naoružanjem i borbenom tehnikom, koja se specijalno razvija za ruski VDV.
Pored udarne taktičke grupe ranga padobranskog puka, kao i sličnog sastava ranga bataljona koji su formirani na bazi 76. Vazdušno-desantne divizije iz Pskova, i u ostalim jedinicama VDV je započela unutrašnja reorganizacija koja će izroditi ovakve sastave. Pouzdano se zna da je i u okviru ostalih vazdušno-desantnih divizija i brigada formirano još nekoliko specijalnih udarnih sastava formacijskog ranga bataljona i četa, kao i dopunski izviđačko-diverzantski sastavi.
Tempo uvođenja savremene i perspektivne borbene tehnike u jedinice VDV-a, mora biti usklađen sa stepenom obučenosti padobranskih sastava, da istu tu tehniku prime, njome ovladaju i na najefikasniji način je učine operativnom tj. spremnom za borbu. Na vojnom poligonu Strugi Krasnije koji se nalazi u Pskovskoj oblasti u julu se planiraju prve provere „udarnih“ jedinica ranga puka i bataljona, koje će imati zadatak da se desantiraju na uslovnu neprijateljsku teritoriju sa najsavremenijom opremom i borbenom tehnikom koja se trenutno nalazi u jedinicama VDV.
Rusko ministarstvo odbrane planira da u koordinaciji sa VIK (Vojno-industrijskim kompleksom) u narednom periodu značajno ubrza isporuke savremene borbene tehnike jedinicama koje se nalaze u okviru VDV-a.
To se pre svega odnosi na oklopnu komponentu koju čine modernizovana borbena sredstva BMD-4M i oklopni transporteri BTR-MDM „Rakuška-M“. Inače, u formacijskom pogledu, sastavi VDV-a su u poslednje vreme pretrpeli određene izmene jer je planirano da se u okviru njih formiraju i oklopne jedinice, kao što to imamo u klasičnim tenkovskim ili motostreljačkim sastavima. Sa tim u vidu traje intenzivan rad da padobranci dobiju svoj tenk koji će moći da se desantira iz aviona, kao i ostala padobranska tehnika.
Ruski konstruktori su razvili projekat lakog tenka 2S25 „Sprut-SD“ koji ima sve karakteristike osnovnog borbenog tenka T-90 „Vladimir“, posebno kada je u pitanju njegova vatrena moć.
Opremljen sa tenkovskim topom u kalibru 125mm, on može da sa potpuno istim asortimanom municije kao i kod tenka T-90, vodi borbu sa neprijateljem koji u svom sastavu ima tenkove poslednje generacije. Osnovna mana ovog tenka je njegov relativno slab oklop, pa se očekuje da ruski konstruktori porade i na tom segmentu. Nedavno je predstavljena i modernizovana verzija ovog tenka oznake 2S25M „Sprut-SDM-1“ koja pored unapređenih karakteristika sistema za upravljanje vatrom ima i bolji oklop koji je rešen ugradnjom čvršćih legura na bazi aluminijuma. Međutim, pitanje je da li je ovo dovoljno posebno kada se imaju u vidu poslednja ratna iskustva sa prostora Sirije. Kada se sve to ima u vidu ostaje da se korpus ovog tenka, koji bi eventualno ušao u sastav VDV, ojača ugradnjom dinamičkog oklopa, ili u krajnjoj liniji sistema aktivne zaštite kao što je „Arena-M“. Sve ovo mora da se tako isprojektuje da ne naruši njegovu osnovnu ulogu, a to je padobranski desant iz aviona.
Pored tenkovskih jedinica koje su planirane da budu sastavni deo vazdušno-desantnih snaga ruske vojske, u okviru njih se nalaze i sastavi za artiljerijsku podršku kao i za protiv-vazduhoplovnu borbu (neposredna zaštita desantne osnovice od napada iz vazduha). Ruska vojna industrija planira da ovaj problem reši razvojem nove, veoma pokretljive borbene tehnike koja će efikasno moći da reši ove zadatke. To se pre svega odnosi na desantni artiljerijski sistem „Lotos“, kao i desantni protiv-vazduhoplovni raketni sistem kratkog dometa „Sosna“ (postoje pojedine pretpostavke da bi ovaj sistem mogao da bude i hibridni tj. ojačan PA topovima)...
Sve u svemu jedinice VDV-a očekuje krajnje dinamična modernizacija koju neko mora adekvatno i da isprati. Upravo ovako selektirani sastavi će moći da za najkraće moguće vreme ovladaju potpuno novim obrascima borbene tehnike, koja će otvoriti potpuno novu dimenziju u izvođenju borbenih dejstava koja se iz današnje perspektive može okarakteristi kao naučna fantastika, futurizam.  
Dmitrij Rogozin, bliski saradnik ruskog predsednika Vladimira Vladimiroviča Putina, izjavio je da će moćna ruska vojska čuvati granice Srbije!Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Ruska reč

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Ruski Mi-28 "Noćni lovac" u obračunu sa teroristima 
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA