Ukazao je da je to deo strategije Moskve da se „iščupa iz obruča NATO“.
Stjuart je naveo da ruski vojni vrh od Murmanska do Kalinjingrada, i dalje do Krima i Sirije, stvara „zapadnu barijeru“ pred vojnim mogućnostima Zapada.
„Rusi to čine da bi se izvukli iz obruča koji su stvorile zemlje NATO u njihovom najbližem okruženju… Ne verujem da su to priveli kraju. Smatram da bi voleli da prošire tu barijeru do Sredozemlja. Mene plaše dejstva koja mogu da preduzmu u Libiji kako bi pojačali tu barijeru“, rekao je Stjuart.
Brodovi ruske Baltičke flote
Posebno je ukazao: „Sve što Rusija preduzima na ovom planu sračunato je na to da se Sjedinjene Države i NATO - u slučaju bilo kakvih dejstava protiv Rusije - suoče sa povećanim gubicima i troškovima. NJihov cilj je samozaštita, zato oko sebe prave tampon-zonu“.
Stjuart je izneo pretpostavku da će ruski vojnodržavni vrh nastaviti takvu politiku:
„Moskva želi da svoju zaštitnu barijeru produži sve do Sredozemlja. To se zaista može ticati i Libije. Samo, Rusija sve to čin da se izvuče iz okruženja NATO“.
Stjuartove reči mogle bi se i ovako tumačiti: ostavimo ih na miru, nemojmo ih opkoljavati i sa Moskvom nećemo imati nikakvih problema. U svakom slučaju, njegove reči se u dobroj meri razilaze sa optužbama sa Zapada, iz Poljske i baltičkih državica o „ruskoj agresiji“. Pentagon je i početkom maja tvrdio da dejstva Rusije u istočnoj Evropi imaju „stalni agresivni karakter“.
Inače, dok je Stjuart nastupao pred senatorima iz pomenutog komiteta, bivši šef CIA, DŽon Brenan, govorio je u specijalnom komitetu Predstavničkog doma Kongresa SAD za obaveštajne službe da on - iako nevoljno - mora da prizna da ima uvažavanje prema ruskoj špijunaži.
Dodao je da respektuje njene mogućnosti i ocenio da predstavljaju „ozbiljnu pretnju“. Čak je naveo da bi Moskva te mogućnosti mogla iskoristiti naredne godine prilikom američkih međuizbora za Kongres. Kako je naglasio, „u svoju korist, a na štetu Sjedinjenih Država“.
Brenan je rekao i da se Rusija „drsko umešala“ u prošlogodišnje američke predsedničke izbore „uprkos ozbiljnim protestima i odlučnim upozorenjima“.
Pročitajte OVDE sve o novoj eliti u okviru ruske vojske.
Izvor: fakti.org




