Car Nikolaj Drugi koji je bio u srodstvu sa britanskom kraljevskom porodicom, ubijen je zajedno sa suprugom i decom. NJegova mlađa sestra, velika kneginja Olga Aleksandrovna napisala je 52 pisma svojoj sestri Kseniji kroz koja imamo zastrašujući uvid u zlokobnu sudbinu poslednje ruske carske porodice.
Ona je napisala da su Saveznici to bili "na rečima, a ne delima" i da nisu učinili ništa da njenog voljenog brata spasu od "krvožednih đavola".
Olga je u to vreme bila i dalje u Rusiji, pod zaštitom Bele armije, a Ksenija u egzilu na Krimu.
Velika kneginja piše: "Ovaj život čekanja, nesigurnosti i užasa će potrajati barem godinu ili dve. Gotovo da mrzim Saveznike. Kada će pomoći ili uopšte neće. Svi su jaki na rečima, ali ne na delima. Ovde još nema tenkova - nema ničega što nam može pomoći".
U drugom pismu žestoko napada "đavole" koji su pobili njenu porodicu.
"Pokušavam da sažmem ideju: ti đavoli su mogli hladnokrvno da pobiju sve one nedužne ljude. Učinili su isto sa voljenom porodicom. O ne! To ne može da bude!"
Pisma je pisala uglavnom na engleskom, kako je cenzori ne bi razotkrili, budući da su svi Romanovi živeli u konstantnom strahu od Boljševika.
Nakon Prvog svetskog rata, Britanija i Francuska uključile su se u Ruski građanski rat i podržale antiboljševičku Belu armiju, ali nisu mogli da spasu carsku porodicu.
Nikolaj Drugi je zbačen tokom revolucije i osuđen je da ostatak života provede u egzilu u Sibiru, ali su ga boljševičke trupe ubile u podrumu u Jekaterinburgu 17. jula 1918. i ugasili 300 godina staru dinastiju Romanovih.
U aprilu 1919. dok je Crvena armija prilazila Krimu, kralj DŽordž Peti poslao je britansku ratnu krstaricu da izbavi Kseniju i preveze je u Englesku.
Olga je pobegla iz Rusije u Dansku u februaru 1920. sa drugim mužem i dva sina i tu živela sve do Staljinove invazije na jedno dansko ostrvo, posle čega je emigrirala u Ontario (Kanada). Umrla je 1960.
Kolekcije pisama koja su pripadala Olginom unuku, sada su na aukciji i očekuje se da će dostići cenu od 100.000 funti. Borman i Hitler su preživeli. Evo šta su stvorili nakon rata, čitajte OVDE. Izvor: Dejli mejl, B92