Anadolija je prenela ovu informaciju Rojtersa dobijenu od dva neimenovana američka zvaničnika, uz ocenu da Tilerson time očigledno prekida tradiciju staru skoro 20 godina, uz nekoliko izuzetaka.
Navodi se da su od 1999. godine i republikanski i demokratski državni sekretari skoro uvek su bili domaćini u Stejt departmentu ili iftara ili prijema kojim de obeležava ramazanski Bajram, praznik koji označava kraj svetog meseca.
„Tilerson je odbio zahtev Kancelarije za verska i globalna pitanja Stejt departmenta da bude domaćin prijema u okviru obeležavanja ramazana”, saopštila su dvojica američkih zvaničnika koji su odbili da budu imenovani jer nisu bili ovlašteni da javno govore o toj temi.
Sudeći po memorandumu datiranom na 6. april, u čiji je uvid došao Rojters, kancelarija - koja obično inicira takva dešavanja - preporučila je Tilersonu da održi taj prijem.
Navodi se da njegovo odbijanje zahteva ukazuje na to da u Stejt departmentu u ovoj godini nema nikakvih planova za obeležavanje ramazana. Mesec posta i molitve za muslimane počeo je u većini zemalja danas.
Na pitanje Rojtersa da prokomentariše Tilersonovo odbijanje da bude domaćin prijema, portparol Stejt departmenta je izjavio da se „još istražuju moguće opcije obeležavanja Bajrama kojim se okončava mesec ramazana”.
„Američki ambasadori dobili su preporuke da to učine kroz brojne aktivnosti, koje mi svake godine održavamo u našim diplomatskim misijama širom sveta”, naveo je portparol.
Navodi se da muslimanski aktivisti optužuju administraciju američkog predsednika Donalda Trampa da ima neprijateljski stav prema islamu, koji je dostigao vrhunac zabranom ulaska u SAD građanima nekoliko većinski muslimanskih zemalja, dok Trampova administracija tvrdi, da iako se snažno protivi islamskim ekstremistima, nema nikakvih problema s islamom, prenosi N1.
Pročitajte OVDE zašto su Britanci digli lovce u vazduh i evakuicali londonsko pozorište?
Izvor: Tanjug