Ona bi danas trebalo da odgovara i na pitanja o prisluškivanju novinara, kao i predstavnika Srba u Makedoniji.
Od Jovanovske će takođe biti zatraženo objašnjenje makedonskih državnih organa o tome kako su transkripti prisluškivanih razgovora dospeli u javnost.
Od ambasadorke Makedonije očekuje se i odgovor na pitanje da li su i drugi ambasadori u Skoplju, čiji su predstavnici bezbednosnih službi bili prisutni u Sobranju, zajedno sa srpskima pozvani na razgovor u ministarstvo u Skoplju, ili je to učinjeno selektivno - samo sa srpskom ambasadorkom.
Podsetimo, makedonska televizija Telma objavila je pre šest dana da je savetnik u Ambasadi Srbije u Skoplju i oficir BIA Goran Živaljević bio u Sobranju Makedonije u vreme upada nasilnih demonstranata 27. aprila.
Zbog toga je ambasadorka Srbije Dušanka Divjak Tomić bila na razgovoru u Ministarstvu spoljnih poslova Makedonije. Međutim, ministar spoljnih poslova Srbije je zapitao zašto i drugi strani državčjani, koji su senašli naistom mestu gdei Živaljević, nisu pomenuti.
Na pitanje šta je radio u Sobranju Makedonije, mimo diplomatskog protokola, Goran Živaljević je toj televiziji rekao da je bio u parlamentu po službenoj dužnosti, da bi video da li u incidentima učestvuju osobe iz Srbije, navijači ili ekstremisti.
Nakon toga, nevladina organizacija KRIK objavila je, prošle nedelje, da je novinar Miroslav Lazanski sa "pripadnikom srpske tajne službe sprovodio medijsku propagandu u Makedoniji u korist bivšeg premijera Nikole Gruevskog i ruske politike". Krik se za tu informaciju pozvao na prisluškivane razgovore, za koje tvrde da su procurili iz makedonske tajne službe.
KRIK je objavio da je Goran Živaljević, koji je u veče nereda sa demonstrantima ušao u makedonsko Sobranje, 3. marta ove godine pozvao Ivana Stoilkovića, poslanika u makedonskom parlamentu i predsednika Demokratske partije Srba, koji mu je saopštio da je u Skoplju ugostio novinara, koji će, navodno, "izvršiti zadatak za njih". Izvor: Tanjug