Najnovije

AMERIKANCI SE PITAJU: "Šta je Vučić hteo da poruči Brnabićevom?"

"Vašington post" ocenio da su imenovanje Ane Brnabić za mandatarku zapadni mediji i političari odmah pozdravili i dodao da ima i onihkoji su skeptični.

Ana Brnabić (Foto: Jutjub)

- Oni kažu da Srbija pokušava da ponovo uveri Zapad da podržava evropske vrednosti, dok prikriva trend porasta autoritarizma - navodi se u tekstu koji je za "Vašington post" napisala Valeri Hopkins, za koju se navodi da je iz BIRN-a.
Podsećajući da su se mnogi u SNS i vladajućoj koaliciji žalili zbog izbora Brnabić, list navodi da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ipak izgleda uspeo da obezbedi podršku za njen izbor, ali tvrdi da su uveliko prisutne sumnje o tome koliko će ona zapravo moći da postigne. 
Autor teksta elaborira tezu, koja se često uzima kao objašnjenje Vučićevog izbora Brnabić, da srpski predsednik podriva demokratske institucije da bi ostao na vlasti, a istovremeno pokušava da priključi zemlju EU. 
U tome, kaže autorka, može da uspe samo ukoliko ubedi Brisel da je pouzdani liberalni demokrata, koji poštuje raznolikost i ceni toleranciju. Šta onda raditi, pita Hopkins i odgovara - imenujete mladu ženu obrazovanu na Zapadu za premijera. "To je, u svakom slučaju, ono što je Aleksandar Vučić uradio. Sada je pitanje da li će iko to imenovanje shvatiti ozbiljno", navodi se u tekstu. 
List, uz podsećanje da Brnabić nije pripadnik nijedne partije, a da je politikom počela da se bavi prošle godine kada je postala ministar javne uprave i lokalne samouprave, citira Koena Slotmakersa, sa Univerziteta Kvin Meri u Londonu, koji imenovanje Brnabić tumači iz tog ugla. 
- Imenovanje Brnabić za premijera je pokušaj da se umiri Zapad i da se da argument za evropske komesare, kancelare i diplomate da on ne može biti zapravo tako loš, ukoliko za premijera imenuje ženu koja je gej - smatra Slotmakers. 
Imajući u vidu slabost opozicije, dodaje "Vašington post", evrokrate vide Vučića kao najvažnijeg političara u Srbiji i pretpostavljaju da je on ključ za održavanje mira u nestabilnom regionu. 
Kako dodaje, mnogi evropski političari veruju da su bivši nacionalisti jedini lideri na Balkanu koji mogu da sprovedu neophodne reforme kako bi uveli svoje zemlje u EU. 
U slučaju Srbije, tvrdi "Vašington post", evropski lideri daju prioritet "delikatnim pregovorima sa Kosovom", kao i nastojanju da nateraju Beograd da se se pridruži tekućim naporima da se proveri rastući regionalni uticaj Rusije. 
- Ali ova strategija oslanjanja na jednu osobu nosi rizik od dugoročnog nanošenja štete demokratiji i čini da oni, koji su inače za EU, počinju da okreću leđa bloku - tvrdi američki medij.  Pogledajte OVDE kako je američki ambasador reagovao na predlog da Vulin bude ministar odbrane. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Pogledajte kakvo nezgodno pitanje je ruska novinarka postavila Ani Brnabić:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA