Slavica Đukić Dejanović, zamenica predsednika Socijalističke partije Srbije i ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za populacionu politiku, u intervjuu za „Alo!” otkriva da li će Srba ostati toliko da stanu pod jednu krušku i da li je bilo ucena SPS-a za ulazak u kabinet Ane Brnabić.
Interviju prenosimo u celosti.
Bili ste ministarka u Vučićevoj vladi, sada ste i u kabinetu Ane Brnabić, kada biste upoređivali te dve vlade, kako bi izgledalo? -Naravno da je Aleksandar Vučić nesumljivi autoritet i da su sednice kojima je on predsedavao odisale snagom njegovih ideja i ličnosti, ali ja sam sada pre svega ponosna na činjenicu da je žena premijer u Srbiji, pogotovo što je to Ana Brnabić. Ona zaista ima sve profesionalne karakteristike koje su više nego potrebne Srbiji, jer ekonomska, uz političku stabilizaciju, preduslov je za bolji život ljudi, a ona to može da ispuni.
Da li se onda može reći da nema suštinske razlike između Vučićeve i sadašnje vlade? - Čini mi se da je ova vlada apsolutno nastavila započete poslove prethodne te se onda može reći da suštinski nema razlike, ali naravno, vizuelno i kada je reč o ličnim utiscima može se diskutovati o njihovim različitostima. Kada se sve podvuče, ja mogu reći da zaista verujem Ani Brnabić.
Da li je Srbija dovoljno sazrela da prihvati ženu na mestu premijera? - Dogodilo se da predstavnici građana u parlamentu pokažu tu zrelost. Ne verujem da su poslanici u Skupštini Srbije manje zreli od prosečnog građanina, a mogu reći da taj proces sazrevanja o kojem govorite očigledno stiže i u Srbiju.
Poznato je da Srbi veruju u legende i proročanstva. Preti li nam ostvarenje onog po kojem će Srba ostati toliko da svi stanu pod jednu krušku? - Ja mitove i legende volim i na njima sam odrasla i takvi sadržaji su me uspavljivali kada sam bila mala. Realnost je nešto sasvim drugo. Moramo povećati stepen odgovornosti svakog pojedinačno. Zaista, na planu populacione politike i demografije nije dobro i tu nas čeka težak rad. Moraćemo da menjamo normativu i mnogo stvari, ali mislim da nas neće zadesiti to proročanstvo da nas ostane toliko da stanemo pod krušku ili šljivu. Jednostavno, ne mogu da verujem u to proročanstvo, naprotiv, verujem da se mnogo toga pozitivnog može učiniti, zato sam se i prihvatila ovog posla.
Da li je Srbiju nekada neko iz Evrope ili Amerike stavio pred izbor „ili Rusija ili EU“? - Nikada nisam čula od bilo koga iz međunarodne zajednice da nas stavlja pred takav izbor. Čak sam zaključivala iz razgovora sa njima da postoji razumevanje za prijateljske odnose Srbije i Rusije, da to partnerstvo koje negujemo treba da bude podignuto na viši ekonomski nivo, a da je naš osnovni politički cilj put ka EU. Te stvari nikada nisu bile sporne. To je Vlada u više navrata i pokazala. Zbog svega toga, moje uverenje je da nema potrebe za bilo kakvim pozicioniranjem. Mislim da treba da nastavimo sa balansiranim odnosom prema svim bitnim subjektima na međunarodnoj sceni, uključujući i velike sile kao što su Rusija, EU i SAD.
Čim je formirana Vlada, pojavile su se priče da je kabinet Ane Brnabić proširen kako bi se podmirili apetiti SPS-a, da li je to tačno? - Uopšte nije tako, iz više razloga. Pre svega, socijalisti nisu ništa tražili. Mi smo ocenili da je politika koju smo vodili u prethodnom periodu, u vreme dok je premijer bio Aleksandar Vučić, odgovarala interesima Srbije i da ćemo u toj politici učestvovati. S odlukom da u Vladi treba da bude više ministara iz SPS-a se u potpunosti slažem. Naši kadrovi su izvanredni i to što je pet ministara iz SPS-a je samo zato što je procenjeno da ti ljudi mogu krajnje savesno da obavljaju posao za dobrobit Srbije.
Da zaključimo, SPS nije ucenjivao Anu Brnabić? - Nikakvi zahtevi nisu bili upućeni ni od strane stranke, a ni od strane Ivice Dačića, koji je u krajnjem slučaju mogao da insistira na nekim rešenjima, ali toga s njegove strane nije bilo. Došla je ponuda mandatarke, sada premijerke Ane Brnabić, mi smo je prihvatili bez i jedne jedine reči koja bi mogla i da liči na ucenjivanje.
Mora da nam se rađa više dece
Prihvatili ste se zaista teškog posla u Vladi. Možete li nam reći do kada ćemo čitati vesti da je Srbija pred izumiranjem i da godišnje čitav jedan grad nestane? - Stručnjaci su na te pojave upozoravali još od sredine prošlog veka. Da li Srbija može da ima bolju demografsku situaciju? Može i mora, ali strategija podsticanja rađanja iz 2008. bila je mrtvo slovo na papiru i počela je da se sprovodi u praksi tek od prošle godine. Aleksandar Vučić je zapravo ocenio da je neophodno da se i država, a ne samo struka, bavi ovim pitanjem i mislim da podsticajnim merama, u koje spada čitav niz koraka koje preduzimamo, možemo napraviti manje lošu situaciju. Inače, merna jedinica za demografsku sliku je, nažalost, 10 godina. Sve mere koje sada sprovodimo moći ćemo da ocenjujemo tek tada. Sigurno je da je ovo pitanje jedno od nacionalnih problema i da ćemo ga merama koje preduzimamo koliko-toliko minimalizovati.
Videćemo ko će u Srebrenicu
Kada će se znati ko će iz Vlade Srbije ići u Srebrenicu? - Mi još nismo dobili poziv. Do sada, kada vodimo razgovor, poziv još nije stigao i o tome se možemo izjašnjavati tek kada stigne i ako stigne. U svakom slučaju, kada stigne, razmotrićemo i zajedno doneti odluku, kao što smo radili i do sada. Jeremić hoće da uništi DS?!Više o tome čitajte
OVDE. Izvor: Alo