Ipak, prihvatanje zahteva ne znači i automatsko učlanjenje, a Srbija već uveliko lobira među državama članicama da do toga ne dođe.
Interpol je jedna od četiri organizacije u koje Kosovo još nije uspelo da se učlani. Zahvaljujući diplomatskim aktivnostima Srbije i pomoći pojedinih zemalja, a pre svega Rusije, Kosovo nije uspelo da postane članica ni UN, Saveta Evrope i Uneska.
Kosovski ministar policije Skedner Hiseni zvanično je objavio da je Interpol prihvatio zahtev zvanične Prištine, ali put do članstva može da bude veoma dug, u šta su se naročito uverile kosovske vlasti. Još od 2010. godine Kosovo pokušava da postane deo Interpola, a poslednji put njihov zahtev skinut je sa dnevnog reda krajem maja u Lionu.
Da li će tako biti i sada?
Srbija uveliko lobira među državama članicama da se spreči članstvo Kosova u Interpol, a formirala je i radnu grupu koju čine predstavnici Ministarstva spoljnih poslova, MUP-a i Kancelarije za KiM.
Izvor iz MUP-a navodi da je pod velikim znakom pitanja, ne da li će se učlaniti Kosovo u Interpol, već da li će se o tome uopšte raspravljati u septembru.
- Odluka o dnevnom redu donosi se neposredno pred Generalnu skupštinu - navodi naš sagovornik.
O tome šta će biti tema Generalne skupštine odlučuje izvršni organ Interpola, koji čine značajno manji broj članica. U tu organizaciju inače je učlanjeno 186 država.
Izvor blizak radnoj grupi navodi da čak i da ta tema bude na dnevnom redu u Pekingu, to ne znači da će Kosovo postati deo Interpola.
- Veliku nadu nam daje glasanje na Cvetskoj carinskoj uniji na kojoj se raspravljalo da o pravu glasa Kosova u toj organizaciji - 70 zemalja je bilo "za", a 70 "protiv". Bila je potrebna dvotrećinska većina - navodi sagovornik.
Dvotrećinska većina biće potrebna vlastima na Kosovu i prilikom glasanja za članstvo u Interpolu. Veliku podršku Srbija ima u Rusiji, koja među drugim državama lobira za srpske interese, ali i u Kini, koja se, prema nekim informacijama, na prošlom zasedanju u Lionu protivila članstvu Kosova uz obrazloženje da su "kasno dobili studiju o tome zašto Kosovo treba primiti u Interpol".
Podrška od Rusije, Kine, Brazila, Indije, afirčkih zemalja...
- Rekli su da su imali malo vremena da isčitaju, izanaliziraju i pripreme se za zasedanje u Lionu, tako da su praktično stavili veto na odlučivanje o ovom pitanju i izdejstvovali da se rasprava prebaci za kraj septembra - navodi naš dobro obavešteni sagovornik.
Osim Rusije i Kine uz Srbiju je veliki broj zemalja, među kojima su i one koje su priznale nezavisnost Kosova. Kako saznajemo, uz Beograd je kompletan region južne Afrike, koji čine 24 države, a od njih je čak šest priznalo KiM.
Na strani Prištine nije ni region severne Afrike i Bliskog istoka, koji čini 20 država. Članstvo Kosova u Interpol ne podržavaju ni Indija, Brazil, kao i niz evropskih zemalja, kao što su Španija, Kipar, Grčka, Slovačka, BiH...
- Mada za učlanjenje u tu organizaciju nije neophodna stolica u UN, i na to se gleda prilikom glasanja. Naš argument je i da Prištinu u Interpolu zastupa UNMIK. U svakom slučaju, pozicija Kosova nije ni idealna ni povoljna - kaže sagovornik.
U decembru razmatraće se članstvo Kosova u Svetskoj carinskoj organizaciji, a nije isključeno da se na jesen ponovo raspravlja o njihovom učlanjenju u UNESKO. Pogledajte OVDE svedočenje naših momaka sa Zakintosa. Izvor: Blic