U vreme izbora 1924. godine bande Al Kaponea izvršile su masakr u gradu Ciceru, premlaćivanjem, ubijanjem i kidnapovanjem birača kako bi osigurale pobedu svog kandidata. Sâm Al Kapone nije ni na koji način kažnjen. Sada, 100 godina kasnije, desila se slična stvar, ali na nacionalnom nivou, piše Geri Eškroft u svom članku: „Na izborima 2016. godine predsednik Rusije Vladimir Putin, čiji režim prepun korupcije nadmašuje reketiranje Al Kaponea, naredio je napad na američku demokratiju“.
Tako je po Putinovoj naredbi vojska trolova „pištoljima izudarala“ kampanju Hilari Klinton i Marka Rubija na društvenim mrežama, „pustila pljusak“ lažnih vesti protiv njih i „kidnapovala“ lične podatke političara. I, kao i Al Kapone, Putin je iz svega toga izašao relativno netaknut, tvrdi se u članku.
Istovremeno autor članka navodi da su posledice Putinovih akcija mnogo ozbiljnije: „Mešanje Rusije u izbore 2016. deo je ogromne kampanje za ugrožavanje liberalne demokratije širom sveta i promovisanje mračne diktature u kojoj caruje podmićivanje, a vlada despot“. Zbog toga Rusija, ne samo da se mešala u politiku Holandije, Francuske, Nemačke, Velike Britanije i država Istočne Evrope, već je i „zarazila Evropu epidemijom korupcije, koristeći pranje novca, mito i ucene, kako bi evropskim dilerima bilo teže da se odupru ruskoj agresiji“.
Autor teksta poredi ruske vlasti sa gangsterima iz vremena prohibicije, koji su se takođe mešali u izbore, podmićivali političare i vršili zločine. I baš kao što su američke vlasti neumorno radile na tome da suzbiju kriminal, tako sada treba da se „odbije širenje pipaka ruske autokratije“.
Autor za to nudi dve strategije. Kao prvo, Al Kaponea su uspeli da obuzdaju pomoću krivičnog gonjenja, pa stoga i prema vezama Trampovog tima sa ruskim zvaničnicima treba učiniti sve što je moguće.
Drugo, kao i u slučaju sa gangsterima, trebalo bi da se iskoristi višestrani pristup: uvođenje novih sankcija, izdvajanje dodatnih sredstava za Ministarstvo pravde koje prati ruske sajber-kriminalce, povećanje transparentnosti kako bi se borilo protiv ruske korupcije, borbu protiv ruskih trolova i lažnih vesti i suprotstavljanje, zajedno sa našim saveznicima, ruskoj ratobornosti.
Mešanje u izbore učinilo je da Al Kapone neko vreme bude glavni u Ciceru, ali je na kraju on otišao u zatvor i izgubio je svoj status. Tako je i Putin trenutno dobio dodatnu težinu, ali ako se nastavi istraga i primene nove mere, „biće moguće prekinuti despotski uticaj Rusije“ i u tom slučaju „suverenitet i sloboda Amerike i drugih liberalnih demokratija moći će da se odbrani od gangsterskog ponašanje Putina“, zaključuje „Hil“.
Pročitajte OVDE kako je to Obama vodio tajni rat protiv Putina?
Izvor: rs.sputniknews