Najnovije

HODŽAJ TVRDI: "Obišao sam Aziju, Afriku, Latinsku Ameriku... U Kini će nas primiti u Interpol, a onda ulazimo u Unesko"

Na Kosovu i Metohiji je još uvek neizvesno ko će formirati novu Vladu. Za to vreme, kosovske institucije ulažu napore da budu primljeni u organizacije u kojima im je do sada članstvo bilo uskraćeno. Hoće li Kosovo biti primljeno u Unesko i Interpol?

Enver Hodžaj (foto: Jutjub printskrin)

Zahtev tzv. Kosova za prijem u Interpol, uvršćen je na dnevni red Generalne skupštine te organizacije koja će biti održana krajem septembra u Kini.
Naredni cilj Prištine na međunarodnom planu je učlanjenje u Unesko.
Kosovo nije uspelo da se učlani u ovu organizaciju 2015. godine, i do sada u Prištini još nije odlučeno da li će ove godine pred skupštinu Uneska ovoj organizaciji ponovo biti upućen zahtev za prijem
Inače, tzv. kosovski zvaničnici se izjašnjavaju kao optimisti u vezi broja država čija je podrška obezbeđena za prijem Kosova u obe organizacije.
"Kao spoljni ministar mogu reći da Kosovo ima glasove da se učlani u Unesko i Interpol. Poslednjih meseci, kao i prošle godine, smo imali intenzivnu aktivnost. Posetio sam mnoge države Afrike, Južne Azije, Latinske Amerike i bio sam u zemljama Evrope, i naravno, obezbeđivanje glasova za Unesko i Interpol je bio prioritet nad prioritetima", kaže Enver Hodžaj, odlazeći ministar spoljnih poslova.
Ovakve izjave posmatrači poput univerzitetskog profesora Avni Mazrekaja komentarišu kao nerealne,  imajući u vidu da niko ne može znati kako će države članice Interpola i Uneska na kraju glasati.
"Stavovi drugih država u odnosu na pitanja spoljne politike, kao što je, na primer, prijem Kosova u međunarodne organizacije, dolazi kao rezultat procesa odlučivanja unutar nacionalnih i državnih struktura. Nije logično reći da neko može da garantuje da bilo koja država može da glasa za Kosovo. To se može videti tek na kraju glasanja. Ali, imajući u vidu kako je Kosovo funkcionisalo u poslednje vreme, kao i da se dosta vremena potrošilo na predizbornu kampanju i formiranje vlade, ne stvaraju se povoljne okonosti na međunarodnom planu, niti su u funkciji njegovog učlanjivanja u ove organizacije", ističe Avni Mazrekaj, profesor evropskih integracija.
Kosovo za učlanjenje u Interpol aktivno lobira od 2015. godine.
Nastojanja za prijem u Unesko traju od ranije. Prvi zahtev Kosova za prijem u Unesko bio je podnesen 2015 godine. Tada su za ovaj zahtev glasale 92 zemlje, a neophodno je bilo obezbediti 95 glasova.
Kao najveći problem i prepreku za učlanjenje Kosova u Interpol i Unesko, u Prištini se smatra lobiranje protiv kosovske nezavisnosti koje na međunarodnom planu vrše Srbija i Rusija. Srbija ne da Vukovarsku adu, Hrvate će to zaboleti, opširnije OVDE. Izvor: N1

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Prištini je pre dve godine falilo tri glasa za Unesko
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA