Mada je nabavka sistema za zaštitu vazdušnog prostora tema razgovora naših i ruskih zvaničnika već godinama, Šugajevljeva izjava dobila je specifičan eho jer je došla posle nezvaničnih informacija da je Amerika spremna da Srbiji isporuči avione F16, kao i otvorene podozrivosti tamošnjih kongresmena prema statusu Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu, pa i prema združenim vojnim vežbama naše dve zemlje.
Bivši ambasador Milovan Božinović kaže da u ovom slučaju nemamo pravo da verujemo u slučajnost, jer su odnosi u svetu takvi da se velike sile sada više nego deceniju ranije nadmeću za uticaj i na najmanji deo planete, pa i za Balkan.
- Nema "usputnih" izjava, nego su one uvek dobro odmerene. Rusiji je Balkan veoma važan jer je, osim Srbije, čitav prostor ušao u NATO. Amerika, s druge strane, nije objektivan ni jednostavan partner i odbija da razgovara o vrednim ruskim predlozima - smatra ovaj diplomata.
On je, međutim, mišljenja da će se Srbija posle Šugajevljevih reči, naći u težoj poziciji, jer može doći do reakcije druge strane, pa čak i do svađe oko "naše glave".
Za nekadašnjeg šefa diplomatije Vladislava Jovanovića izjava o razmatranju isporuke S-300 došla je verovatno zbog procene Moskve da se na nas povećava pritisak sa Zapada, pa se na taj način Beogradu dala podrška da ne podlegne takvim uticajima:
- Isto tako je Vašington požurio da uputi poziv Vučiću za posetu Americi, čim su sa Moskvom postignuti sporazumi o isporuci vojne tehnike. Davno pre nas je rečeno da je "slučajnost deo nužnosti", tako da nema sumnje da je najnovija izjava ruskog zvaničnika još jedan dokaz da su Balkan i Srbija usred utakmice za jačanje geopolitičkog uticaja, u kojoj se, osim SAD i Rusiju, nadmeću i Nemačka, Turska i Kina.
Maketa i lažna predstava
Analitičar Dragomir Anđelković nam kaže da direktor ruske Federalne službe za vojnotehničku saradnju nije izgovorio ništa što zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin već nije rekao:
- On je Vučiću i poklonio maketu sistema S-300, tako da je lažna predstava da se Rusija sada nešto "upinje" zbog toga što smo mi uspostavili dobre odnose sa Amerikom.
Ukoliko budu isporučene, rakete će štititi nebo
Raketni sistem S-300, ukoliko sa Rusijom bude dogovorena isporuka našoj vojsci, bio bi okosnica odbrane vazdušnog prostora. On bi zamenio postojeće rakete "neva" koje brane najosetljivije tačke u Srbiji i zaštitu države pomerio na najmanje 10 kilometara veću visinu nego što je to trenutno slučaj.
Nabavka ovih raketa, nagoveštena izjavom šefa ruske federalne agencije Dimitrija Šugajeva, kako smatraju eksperti za odbranu i vojnu tehniku, ojačala bi vojnu neutralnost Srbije. To bi bio i približan odgovor na raketne sisteme postavljene u zemljama okruženja.
- S-300 je raketni sistem zemlja-vazduh koji ima veliki broj verzija, a koje se razlikuju po nameni. Najčešće su njegove varijante predviđenje za korišćenje u mornarici i kopnenoj vojsci - objašnjavaju u Vojsci Srbije. - Reč je o raketama srednjeg odnosno dugog dometa čiji je "plafon" približan uobičajenoj visini borbenih dejstava aviona, odnosno leta raketa. To je obično rastojanje u rasponu od nekoliko stotina metara, pa do 40 kilometara visine, i daljine do 400 kilometara.
Najbolja strana ovog sistema, koji bi u Srbiji bio raspoređen na položajima u okolini Beograda i većih gradova, jeste istovremeno praćenje i dejstvovanje na više ciljeva koji lete iz različitih pravaca. Ove rakete izuzetno su pouzdane u sistemu borbenog dežurstva, jer za svega dvadesetak sekundi mogu da budu potpuno operativne.
Na stolu za kojim se pregovara sa Rusijom su i PVO sistemi manjeg dometa, pre svega "tor", "buk" i "tunguska". Ova vrsta taktičkih sredstava namenjena je za borbu na manjim visinama, ali efikasnim iskorišćavanjem mogu da budu pozudana zaštita vazdugšnog prostora.
Inače, cena sistema zavisi od niza faktora - verzije, broja raketa, sadržaja paketa, obuke, logistike, pa i međunarodnog položaja države-kupca. Iran je, koliko je poznato, dva diviziona sistema S-300 sa četiri baterije platio oko - milijardu dolara. OVDE pogledajte tajno moćno oružje, mali leteći tenkovi koji su dobijali ratove skoro pola veka.
Izvor: Večernje novosti