Dijana Vukomanović se u Novom danu televizije N1 osvrnula na intervju Vuka Jeremića “Blicu”, u kojem je bivši šef diplomatije čiju je kandidaturu podržala na proteklim predsedničkim izborima, rekao da je važno da opozicija na izbore u Beogradu izađe u jednoj koloni.
Vukomanović veruje da je opozicija svoju lekciju naučila još krajem 90-ih kada je prerasla u koaliciju DOS i pobedila na izborima 2000. Protiv konglomerata stranaka oko SNS-a logično je boriti se samo u jednoj koloni, poručuje ona.
"Predsednički izbori bili su pokazna vežba koliko je pogrešno ići u više kolona. Vučiću i strankama oko njaega možete parirati jedino konglomeratom. Jedino bi ta bitka bili prsa u prsa, ovako je kao Guliver i Liliputanci”, slikovito je objasnila Vukomanović.
Uverena je i da opozicija u tom slučaju može da pobedi u Beogradu, što prema njenim rečima, pokazuje iskustvo iz 1996/97 kada je udružena opozicija pobedila na izborima u Beogradu i još nekoliko destina gradova u Srbiji. Kaže i da su joj kolege iz SPS-a, čiji je član donedavno bila, pričale kako se tada u stranci govorilo: “Pustite opoziciju, Beograd je 'boing 747' koji opozicija ne zna da vozi”.
“Beograd jeste 'boing 747' koji Vučić i njegovi saradnici ne znaju da voze”, konstatuje Vukomanović i ističe da se opozicija u glavnom gradu ne bori za parčiće vlasti, već da žele da stvore prestonicu 21. veka u kojoj će se rešavati životna pitanja, poput vodovoda, kanalizacije, socijalne zaštite…
Gošća Novog dana poručuje i da opozicioni lideri treba da prevaziđu svoje sujete i ujedine se za izbore u glavnom gradu, jer je bitka za Beograd, prema njenim rečima, civilizacijska bitka i borba za viši interes.
“Moramo primeniti sve metode, naravno nenasilne, i biti mudri i svrstati se u jendu kolonu (...) Mogu biti zadovoljeni svi apeteti. Ovo je civilizacijska bitka za Beograd (...) Razgovaramo svaki dan u parlamentu, vode se ti razgovori, i za vrućim letom, vruća politička jesen je pred nama. Krenuće to dinamičnim tempom”, uverena je ona.
Na pitanje kako komentariše spekulacije da je Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić, potencijalni kandidat opozicije za gradonačelnika, Vukomanović je navela da neće učiniti istu grešku kao predsednica parlamenta Maja Gojković koja je iz skupštinske klupe pozvala Šabića da podnese ostavku i uđe u izbornu trku.
“Odluku prepuštam Šabiću (…) Rekla bih da on izuzetno dobro obavlja svoj posao Poverenika, veoma je vidljiv u javnosti na način na koji je Saša Janković bio kao Zaštitnik građana”, navela je ona.
Vukomanović je rekla i da podržava Vuka Jeremića u osnivanju stranke, ali da nije opterećena članstvom, jer joj članska karta nije potrebna da bi se osećala angažovanom. Iako partije nisu toliko omiljene u javnosti, Jeremić je, kako kaže, svestan da bez partijske infrastrukture ne može ništa da se uradi u Srbiji.
Opozicija treba da učestvuje u dijalogu o Kosovu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je u autorskom tekstu za “Blic” da je unutrašnji dijalog o Kosovu odlučujući za budućnost Srbije i srpskog naroda. Na pitanje treba li opozicija da učestvuje u tom dijalogu, Dijana Vukomanović je rekla da treba i da je opozicija spremna za to.
“Naravno, glas opozicije mora da se čuje. Zato smo i u parlamentu. Ne slažemo se sa mnogim predlozima izmena zakona i novih zakona, sa mnogo toga što se desilo pre, posle i nakon izbora, ali mi smo tu da se naš glas čuje. Mi smo legitimni predstavnici preko milion građana Srbije”, podsetila je ona, istovremeno ističući da dijalog o Kosovu i Metohiji mora biti opštedruštveni, a ne samo partijski dijalog.
Podsetila je i da Kosovo nije član UN, da njegovu nezavisnost ne priznaje ni pet članica EU, te da je Kosovo “deo srpskog identiteta”.
“Za mene je ključna rečenica oko koje je građen tekst Aleksandra Vučića, rečenica Dobrice Ćosića da su Srbi narod koji pobeđuje u ratu, a gubi u miru. Vučić to parafrazira da nismo toliko ni dobili u ratovima da bismo imali šta da izgubimo. To ostavlja široki manevarski prostor da se drugačije razgovara o Kosovu i Metohiji”, ocenjuje Vukomanović i podseća da Briselski sporazum nije implementiran, posebno u onom delu ključnom za Srbe, a to je formiranje Zajednice srpskih opština.
Gošća Novog dana smatra i da pitanje Kosova neće biti tako brzo rešeno, svakako ne u mandatu jednog predsednika ili jedne vlade. Ako je za verovati evrobarometru... Saznajte OVDE koliko bi građana Srbije glasalo za EU, a koliko protiv. Izvor: N1