Ovako je ruskog predsednika Vladimira Putina i nemačku kancelarku Angelu Merkel opisao Stefan Kornelijus, novinar koji je godinama pratio Merkelovu i napisao njenu biografiju.
NJihov sastanak na predstojećem samitu G-20 zemalja u Hamburgu biće ujedno i jedan od najzanimljivijih. Stari poznanici su već seniori među igračima na geopolitičkoj šahovskoj tabli, s obzirom na to da oboje više od decenije vode svoje države.
Teško je predvideti kako će proteći njihov susret, jer su odnosi Rusije i Nemačke varirali iz godine u godinu. Pitanja po kojima se razilaze i po kojima mogu naći zajednički jezik su brojna.
Merkelova se protivi podršci koju Putin pruža sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu, kao i po pitanju Ukrajine, gde Rusija podržava pobunjeničke snage na istoku zemlje, dok je Nemačka naklonjena prozapadnoj vladi u Kijevu.
Merkelovoj predstoje i izbori u septembru, kada će pokušati da po četvrti put postane kancelarka Nemačke. Priče o ruskim hakerima, koji su navodno uticali na izbore u Americi 2016. godine, već godinu dana su na naslovnim stranama zapadnih medija, zbog čega je Merkelova sigurno zabrinuta da ista sudbina može da zadesi i nju.
- Uvek se u Nemačkoj govorilo da je Rusija prijatelj. Danas ne samo da kažemo da nije prijatelj, već da nije ni partner. Ali je i dalje komšija, i to je svet u kome živimo - rekao je Majkl Bruning, politički analitičar iz Berlina, a prenosi "USAtudej".
I način na koji provode slobodno vreme potpuno je različito. Putin često provodi vreme u prirodi, hrani tigrove, trenira džudo, ili gologrud jaše konje po nepreglednim ruskim tundrama, dok Merkelova retko izlazi iz kuće i voli da sprema kolače i supe. Pre nekoliko godina je slomila kuk na skijanju.
Kako ih je Kornelijus opisao, oni su najčudniji politički par modernog doba.
- Angela se okrenula na zapad, a Vladimir na istok. Dok se Putin držao starog sistema i idealizovao Sovjetsku državu, Merkelova je otvoreno prigrlila zapadne vrednosti i SAD i sve što je u Nemačku donosilo liberalnu demokratiju - napisao je Kornelijus.
Nasuprot razlikama, dvoje lidera imaju i pregršt dodirnih tačaka. Oboje su stasali u Istočnoj Nemačkoj, koja je bila pod kontrolom sovjeta sve do ujedinjenja.
Još jedna veza je i njihovo uzajamno poznavanje kulture Rusije i Nemačke. Merkelova govori ruski i obožava rusku literaturu, dok Putin odlično govori nemački i ima ćerku rođenu u Nemačkoj, gde je proveo pet godina kao agent KGB-a.
Ipak, najviše razloga za ljubav imaju zbog energetskog projekta "Severni tok 2", koji bi bio na obostranu korist, a koji se u Nemačkoj, uprkos negodovanjima iz Brisela i Vašingtona, sve glasnije podržava.
Odnosi su, međutim, narušeni nakon ruskog pripajanja Krima. Kornelijus navodi da je Merkelova mislila da može da izađe na kraj sa Putinom sve do 2014. godine i rata u Ukrajini.
Nemačka je i lojalan član NATO alijanse, koja godinama diše za vratom ruskom predsedniku. Za Putina, Merkelova danas predstavlja sve što je pogrešno sa globalnim liberalnim uređenjem.
- NJeno mišljenje danas je da se Putinu ne može verovati, što verovatno i on misli o njoj, jer je podržala sankcije protiv Rusije - kaže Kornelijus.
Novajlija u ringu
Okršaj u Hamburgu dodatno će začiniti američki predsednik Donald Tramp, čovek sa najkraćim političkim stažom, ali koji je već zapalio svet. U Nemačkoj će se prvi put sastati sa ruskim predsednikom Putinom sa kojim je često preko medija razmenjivao reči hvale, ali sa kojim ima niz neraščišćenih računa. S druge strane, smatra se da Merkelova okreće Evropu u novom smeru, što dalje od Trampa i SAD. U toku je bitka za Balkan, Moskva ne sme da ostavi Srbe da se sami bore. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic