„Sarmat“ će, prema najavama, biti najveći nuklearni projektil na svetu, sposoban da sravni sa zemljom teritoriju površine Francuske ili Engleske.
Nova balistička raketa bi trebalo da zameni legendarnog „vojvodu“ RS-20V (po klasifikaciji NATO-a SS-18, mod. „Satana“), koji već četvrt veka čini osnovu nadzemne grupe strateških nuklearnih snaga i koji se proizvodio u ukrajinskom „Južmašu“. Novi proizvođač projektila je krasnojarski zavod „Krasmaš“, a planirano je da raketa bude testirana u četvrtom kvartalu ove godine.
Sa proizvodnjom nove rakete, kao i „raketnog voza“, prema rečima potpredsednika Vlade Rusije Dmitrija Rogozina, započeće se ako budu uključeni u državni program naoružanja 2018-2025. godine.
Govori se da će „satanin sin“ biti dva puta lakši od „vojvode“, da će biti ubojitiji i da će prevazići prethodnika i po energetskoj efikasnosti, što će toj raketi omogućiti da pogađa ciljeve na bilo kojoj tački sveta. Moći će da se lansira praktično sa svakog mesta i u svim pravcima.
Poboljšanje karakteristika omogućiće da se „Sarmat“ opremi dodatnim sredstvima za savladavanje američke PRO.
Ruski vojni eksperti su uvereni da će serijska proizvodnja početi iduće godine i da rokovi stavljanja u upotrebu neće biti probijeni.
„Uložen je ogroman rad ne samo u krasnojarskoj fabrici, nego i Moskovskom institutu za termalne tehnologije, sve se odvija prema planu“, rekao je za Sputnjik vojni analitičar Aleksej Leonkov.
„Sarmat“ je projektovan da eliminiše protivraketnu odbranu protivnika, pa ga nazivaju „ubicom raketnih štitova“. Osim toga, može biti ojačan bojevim glavama koje imaju sposobnost manevrisanja, koje će biti teže za presretanje.
Nova ruska raketa na Zapadu već izaziva paniku. Zapadni mediji je već nazivaju „oružjem Sudnjeg dana“, „maskiranim đavolom“ i „oružjem nuklearnog pakla“, kaže ekspert i dodaje da će „Sarmat“ biti pouzdano sredstvo nuklearnog odvraćanja.
„Neka je nazivaju kako hoće. Raketni kompleks, koji će biti uveden u naoružanje, sistem je pete generacije, a njegove karakteristike su toliko impresivne da ga se naši oponenti opravdano boje. Ova raketa ima domet, prema nekim procenama, do 18.000 kilometara i 10 do 15 bojevih glava, gde je svaka kapaciteta do 750 kilotona. Do cilja će leteti hipersoničnom brzinom i imaće mogućnost manevrisanja, a postojeći američki protivraketni sistem, kao ni oni u perspektivi, neće biti u stanju da ih presretnu“, kaže Leonkov.
„Sarmat“ se, po njegovom mišljenju, s razlogom smatra glavnim adutom liderske pozicije Rusije u sferi tehnologije.
„Sjedinjene Države ulažu u naoružanje ogromna sredstva, ali kod njih nema napretka kada je reč o hipersoničnim raketama. Stoga smo ih mi u bliskoj budućnosti i narednih deset do petnaest godina pretekli, to je sigurno. Osim toga mi punom parom razvijamo železničku verziju balističke rakete, pa bi uzvratni udar u slučaju agresije mogao da bude izveden iz bilo koje tačke u Rusiji, što bi za američki sistem PRO bilo potpuno neočekivano“, zaključio je ekspert.
Eksperti smatraju da će železnički raketni sistem „Barguzin“ biti ključni element nuklearnog štita Rusije, na koji Zapad nije u stanju da odgovori. Prednosti „voza smrti“, kako ga još nazivaju, kriju se u njegovoj „nevidljivosti“ i mobilnosti. Spolja gledano, taj voz gotovo da se ne razlikuje od običnog teretnog ili putničkog voza, ali će u njemu biti nuklearne bombe.
Taj raketni kompleks može da pređe i do hiljadu kilometara na dan. Svaki „barguzin“ će biti naoružan sa šest interkontinentalnih projektila RS-24 „jars“, koji se mogu dovesti u paljbeni položaj u roku od nekoliko minuta.
A pogledajte i projekat "Barguzin". Pročitajte OVDE kako su uprkos sankcijama Iranci napravili protivazdušni sistem jači od S-300.
Izvor: rs.sputniknews