Jedan od svedoka tih drugovanja bio je i Josip Manolić, prvi premijer nezavisne Hrvatske, koji je izjavio da je Tuđman voleo duh Beograda i da je sa Miloševićem, u donosu na Izetbegovića, imao topliji odnos.
Pitanje podele Bosne je opterećivalo hrvatski vrh tih godina, a Manolić, koji se sa Tuđmanom razišao tokom rata u Bosni, godinama kasnije je shvatio da su te zakulisne radnje "možda bile i najveća greška" Tuđmanove vlasti.
Upravo ti dogovori na relaciji Milošević-Tuđman, s ove istorijske tačke intrigantni su, pogotovo jer svedoci kažu da Tuđman sa Izetbegovićem nije imao toliko bliske odnose.
Manolić je svojevremeno govorio o navodima da je Tuđman pomagao Srbima u Bosni za vreme "blokade na Drini"...
- Mate Boban je bio sklon toj saradnji, ali mi smo ipak procenili da je sačuvati Bosnu kao celovitu državu korisnije za čuvanje trajnog mira na ovim prostorima. Korisnije nego da dobijemo Srbiju koja je u ratu protiv nas i s te strane nam je pretila manja opasnost nego iz Bosne od strane muslimana, iako su ti odnosi Tuđmana i Izetbegovića bili uvek hladni - ispričao je Manolić.
On je rekao da nikada nije odgonetnuo otkud tolika netrpeljivost.
- Sa Miloševićem je bio, može se reći, topliji. Mislim da je Tuđmana dosta vezao osećaj onog života u Beogradu, da je on tamo stvorio široka poznanstva, prijateljstva, i taj duh ga je nekako u određenim momentima činio toplijim prema toj sredini nego prema Sarajevu. Dejton je, na kraju, ipak za Miloševića bio povoljan. Za muslimane je bio nepovoljan. I ovo što se dešava sada u Bosni, da ne može stati na noge kao samostalna država, ima korene u Dejtonu. Dejton je bio Miloševićeva pobeda - zaključio je on. Pogledajte dokumentarac u kome se razmatraju svi aspekti njihove saradnje, ali i prijateljstva.
Pročitajte OVDE zašto Vučić ipak neće ići u Srebrenicu, iako je planirao?
Izvor: Nedeljnik