Kako su rekli sagovornici Danasa, projekat je još u fazi razmatranja, a uključene su i Sjedinjene Američke Države preko ambasade te države u Beogradu. Humanitarni centar bi trebalo da bude pandan rusko-srpskom centru u Nišu, tumače sagovornici lista.
- Mi smo prošle godine konkurisali kod Delegacije Evropske unije u Srbiji za izgradnju centra za vanredne situacije, koji bi trebalo da pokriva zapadnu Srbiju, istočnu Bosnu i sever Crne Gore - potvrđuje za Danas Saša Savić, direktor Aerodroma Ponikve.
Prema njegovim rečima, taj projekat je ušao u razmatranje, ali potvrda o realizaciji još nije stigla.
- Projekat nije odobren krajem prošle godine, ali je prošao kod Delegacije EU u Srbiji. Imali smo posetu predstavnika iz ambasade SAD u Beogradu, koji su rekli da im je ideja zanimljiva. Čekamo i od njih odgovor - kaže direktor Aerodroma Ponikve za Danas.
Na pitanje da li je državni vrh Srbije uključen u namere i realizaciju projekta, Saša Savić kaže da je Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova upoznat sa projektom. - Mi smo zajedno sa Sektorom za vanredne situacije i podneli Delegaciji EU taj projekat. Bili smo partneri - ističe sagovornik lista.
Aleksandar Vučić je tokom izborne kampanje 2016. godine obećao da će Aerodrom Ponikve kod Užica uskoro biti osposobljen za civilni saobraćaj. U javnosti se i tada i mnogo ranije moglo čuti da bi aerodrom bio motor razvoja zapadne Srbije, čime bi se približili potencijalnim investitorima i turistima iz Evrope i sveta.
"Mislim da će u potpunosti biti spreman za saobraćaj - mogli smo mi sada da ga otvaramo, kao što su neki drugi otvarali Lađevce, pa i dalje ne rade - ali Aerodrom Ponikve ćemo krajem avgusta da otvorimo za saobraćaj", poručio je Vučić u aprilu 2016. godine.
Mediji i javnost u Srbiji, u poslednjih sedam godina, od kada je pokrenuta priča o osposobljavanju i stavljanju u pogon Aerodroma Ponikve, iščekuju konačnu realizaciju. Od 2010. godine, kada je ova vazdušna luka predata na korišćenje gradu Užicu, razminiran je i očišćen aerodromski pojas od 120 hektara, saniran deo piste, a prošle godine izgrađena i aerodromska zgrada. Ipak, otvaranje Ponikava, ne samo za sportske i poslovne, već i za komercijalne letove, nije se dogodilo. NOva srpska fabrika municije koštala je 90 miliona evra, gde je i kako izgleda, saznajte OVDE.
Izvor: Danas