Najnovije

Zašto ne podržati Ivicu Dačića?

Prvi potpresednik vlade i srpski ministar spoljnjih poslova izašao je sa prijedlogom o tzv. ,,razgraničenjem,, sa Albancima kao svojom idejom. Kao što je i dosad izgovorio veliki broj neistina, neistina je i to da je to njegova izvorna ideja. Najširoj javnosti je poznato da je to ideja ideja srpskog pisca Dobrice Ćosića koji se za nju borio od 1966 godine do smrti.

Ivica Dačić (Foto: Jutjub)

Piše: Prof. dr Milan Beslać Ta njegova ideja opisana je u knjizi Kosovo 1966-2013. Ivica Dačić koristi i Ćosićeve termine kao što su ,,istorijsko i etničko pravo,, što je pragijat budući da ih pripisuje sebi. Ali budući da bi Dobrica Ćosić bio veoma zadovoljan da se ostvari njegova ideja Dačić neće biti tužen za krađu autorskog prava. Međutim, pravo je pitanje zašto se g. Dačić sada sjetio tog prijedloga, kada se baš danas 16.08.2017. na sjednici SB UN hvali da je on potpisao Briselske sporazume, a koji usput rečeno nisu realizovani. Zašto, taj prijedlog nije bio na dnevnom redu prije Briselskih sporazuma, nije narod pitao ni za Briselske sporazume, pa je na isti način mogao zaključiti i Sporazum o razgraničenju, a da ne pita narod i da se ne vodi unutrašnji dijalog. Da li mu je neko ,,šapnuo,, da avgusta 2017 godine zvanično izađe sa Ćosićevom idejom. Ili je ovo pokušaj stvaranja alibija za sve ono što je u poslednjih desetak godina urađeno na štetu Srba i Srpske države, a u čemu je on učestvovao.
Ali, ozbiljno se postavlja pitanje kakvo statusno rješenje za Kosovo i metohiju možemo očekivati u budućnosti. Da li će oni koji su priznali jednostrano proglašenu nezavisnost lažne države kosovo povući svoje priznanje. Sigurno neće. Koliko ima države Srbije na teritoriji Kosova i Metohije? Ubijeni premijer Đinđić, na talasu Ćosićeve ideje o etničkom i istorijskom pravu Srba i Albanaca, po povratku iz Banja Luke  2003 godine upitao  je tzv. međunarodnu zajednicu koliko će biti države Srbije na teritoriji Kosova i Metohije,  a istovremeno je rekao da ga ne interesuje trgovina, jer će se ona odvijati nezavisno od statusa. Nažalost nije doživio da čuje odgovor. Tadić, Dačić i Vućić nadležnosti države Srbije predali su vlastima samostalno proglašene države, koju oni nazivaju Priština i kako onda Dačić očekuje da će Priština vratiti Srbiji bilo koju nadležnost koju je dobila. Međutim, preuzevši Ćosićevu ideju o etničkom i istorijskom pravu Albanaca i Srba, Dačić je u pravu ako ta prava razmatra u širem kontekstu istorijskog i etničkog prava Srba, Albanaca, Bošnjaka, Crbogoraca, Makedonaca i Grka. Da bi istorijsko i etničko pravo ovih naroda bilo razmatrano moraju postojati najmanje dva uslova. Prvi uslov je da o ovi narodi žele i hoće da razmatraju svoja etnička i istorijska prava i drugi da to hoće i želi neizbežba međunaroda zajednica, odnosno velike sile, pre svih SAD, Rusija, Nemačka, Francuska i V. Britanija. Zato osim razgraničenja Srba i Albanaca shodno istorijskom i etničkom pravu Dačić bi trebao da se založi za sazivanje neke nove ,,Jalte,, ,a da na toj konferenciji Srbiju predstvljaju najumniji ljudi, ne samo poliitčari koji su na vlasti, a koji nisu birani da donose osluke na principu etničkog i istorijskog prava.
Ministre Dačiću, sretno ti bilo razgraničenje po etničkom i istoprijskom pravu, pod uslovom da obezbjediš novu  ,,Jaltu,, na kojoj će Srbija obezbjediti državne graanice po istoriskom i etničkom pravu, a to jesu granice koje se ne poklapaju sa sadašnjim granicama već su one negdje uže, a negdje mnogo,  mnogo šire. Pogledajte OVDE kako je Janković zapretio Vučiću.
Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Ovako je izgledao sastanak Dačića i Lavrova u Moskvi:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA