Najnovije

ŽELEZNJAK: A šta ako je Bondstil centar za trgovinu drogom!? Moskva neće dozvoliti „kosovsku vojsku”!

Rusija i SAD se već tradicionalno sudaraju na Balkanu, a tokom poslednjih nekoliko meseci iz Vašingtona su se posebno naoštrili kada je reč o Srpsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu.

Sergej Železnjak (Foto: Jutjub)

Tako se može čuti svašta, od optužbi da se radi o špijunskom centru do toga da naša zemlja nikako ne bi trebalo da odobri diplomatski status osoblju Centra.
Poslanik ruske Dume i visoki zvaničnik vladajuće partije Jedinstvene Rusije Sergej Železnjak navodi zašto je potrebno da osoblje centra u Nišu dobije diplomatski status.
- Sve u svemu, čudno je da to pitanje do sada nije rešeno. Ne izgleda normalno da NATO vojnici koji su bombardovali Jugoslaviju i čijom su krivicom Srbi ginuli, imaju diplomatski imunitet, dok ruski spasioci koji su sprečili veliki broj katastrofa u regionu i koji su spasavali ljudske živote nemaju takvu pravnu zaštitu - započinje Železnjak i dodaje:
- Postoji međunarodna pravna praksa za delatnost spasilačkih službi koje, da bi spasavale živote i zdravlje ljudi, moraju da postupaju maksimalno operativno i efikasno, bez birokratskih prepreka. Zato će za nas odluka o diplomatskom statusu Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu predstavljati pravnu potvrdu da srpska strana ima ozbiljnu nameru da razvija saradnju sa Ruskom Federacijom u oblasti reagovanja u vanrednim situacijama i pružanja humanitarne pomoći u balkanskom regionu. Julska poseta predstavnika Ambasade SAD SRHC-u predstavlja još jedan dokaz apsolutno transparentne delatnosti te strukture. Kao što MIP Rusije ističe, „mi smo spremni da damo informacije iz prve ruke, da pozovemo, sve pokažemo, objasnimo i odgovorimo na sva pitanja”, ukoliko bilo ko izrazi zabrinutost zbog delatnosti ruskih struktura, ili struktura koje su formirane zajedno sa Rusijom - kaže Železnjak.
Naravno, ono što se nameće jeste pitanje - ukoliko su vrata centra u Nišu otvorila vrata za predstavnike američke ambasade, da li bi trebalo to da urade i američke baze u regionu.
- Sasvim logično kontrapitanje je da li su američke kolege spremne, kada se radi o njihovim centrima i bazama koje se nalaze na Balkanu, da sa svoje strane preduzmu aktivnosti koje bi imale za cilj jačanje uzajamnog poverenja. Ovde pre svega mislimo na američku vojnu bazu Bondstil na Kosovu i Metohiji. Borba protiv terorizma i ostale aktivnosti koje imaju za cilj obezbeđivanje stabilnosti na Balkanu mogu da budu efikasne samo ako sve zainteresovane strane dobiju ubedljive garancije da se Bondstil ne koristi i da se neće koristiti kao tranzitni centar za nelegalne isporuke oružja i narkotika.
O tome kako su zapadne zemlje Rusiju praktično okrivile za sve „probleme“ na Balkanu i kako gleda na te optužbe, Železnjak kaže:
- Ruski publicista Ivan Sergejevič Aksakov je pre 140 godina rekao: „Ako se diže huka i buka u vezi sa vlastoljubljem i osvajačkim ambicijama Rusije, znajte da zapadnoevropska država priprema bezobzirno osvajanje neke tuđe zemlje.“ Istina, hegemoniju i protekcionizam balkanskim zemljama sada pokušava da nametne jedna prekookeanska država, koja za to koristi vojni blok koji se nalazi pod njenom kontrolom i koji je ostao kao rudiment Hladnog rata. Međutim, istorija predstavlja ubedljiv dokaz da je hegemonija na Balkanu apsolutno nemoguća, kao i da pokušaji uspostavljanja hegemonije ne dovode ni do čega dobrog. Zbog toga se ruski pristupi rešavanju regionalnih pitanja zasnivaju na poštovanju interesa i podršci volji samih Balkanaca, kao i na razumevanju policentričnosti Balkana i šarolikosti tradicija naroda regiona. Baš ti principi su Rusiji obezbedili poštovanje tokom istorije, a i do današnjeg dana oni predstavljaju bazu naše politike na Balkanu.
A kada je reč o Kosovu i Metohiju, Železnjak jasno stavlja do znanja da Moskva neće dozvoliti formiranje „kosovske vojske”.
- U okviru političkih i društvenih formata koji se razvijaju mi sa ruske strane aktivno podržavamo napore državnih ustanova Srbije na teritoriji Kosova i Metohije koje imaju za cilj zaštitu srpskog stanovništva i njegovog opstanka na teritoriji pokrajine. Mi podržavamo i što je moguće brže formiranje Zajednice srpskih opština. Visoko cenimo doprinos Srpske pravoslavne crkve u očuvanju i obnavljanju hrišćanskog pravoslavnog kulturnog nasleđa. Smatramo da su nedopustivi i nelegalni pokušaji formiranja bilo kakvih oružanih snaga kosovskih Albanaca na Kosovu i Metohiji, pošto bi to predstavljalo kršenje ključnih odredbi ranije prihvaćenih međunarodnih sporazuma. Isto tako podržavamo srpski stav da je teritorijalno razgraničenje i demarkacija granične linije sa Crnom Gorom moguće samo između Republike Srbije i Crne Gore. U okviru međupartijske saradnje podržavamo Srpsku listu, kao i ostale snage sa patriotskim osećanjima prema Srbiji", istakao je Železnjak. A ovako su Zavetnici krajem prošle godine ugostili Železnjaka.
Pročitajte OVDE zašto su Albanci u panici, a tiče se Trampa i Kosova?
Izvor: Alo!

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Rusija zainteresovana da se Srbija mirno i nesmetano razvija, kaže Železnjak.
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA