Kako je naveo, kroz ovaj dijalog potrebno je sagledati realne pokazatelje stanja na Kosovu i Metohiji i mogućnosti da se, uz realizaciju Briselskog sporazuma, uvaže interesi Srba sa KiM, očuva srpska kulturna baština i uvede funkcionalna eksteritorijalnost za manastire Srpske pravoslavne crkve, koja je predviđena i Ahtisarijevim planom.
- Naravno, bez priznavanja nezavisnosti Kosova - kazao je on za "Politiku", i ocenio da je poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog državnička, mudra i hrabra odluka, a da "zamrznuti konflikt" nije rešenje za Kosovo.
Koštunica zabijao glavu u pesak
Ministar je kazao za one koji se zalažu za "zamrznuti konflikt", poput Sande Rašković Ivić i Slobodana Samardžića, "znamo kako su prošli kada je Koštunica zabijao glavu u pesak i nije želeo u međunarodnoj areni uopšte da učestvuje kako bi opredeljivao sudbinu sopstvenog naroda".
- Srbija je ozbiljna država i mi ne trgujemo Kosovom - rekao je on, istakavši da je dostizanje evropskih standarda interes Srbije i pitanje "naše evropske budućnosti".
Na pitanje da li vladajuća koalicija optira za podelu Kosova, Ružić kaže da se ne može "govoriti o optiranju, ali da je to jedan od modela koji je legitiman".
- Ovo jeste jedan od modela koji je sasvim legitiman i uvremenjen, jer čujemo neke kritike da se sa tim kasni - naveo je on.
Niko ne želi deobe i podele
Ružić kaže i da ne veruje da bilo ko ima nameru da radi na deobi i podelama, "nego da se iznedri rešenje koje će relaksirati neka istorijska razmimoilaženja koja postoje u ovom konkretnom slučaju, a i u čitavom regionu".
Kazao je i da nema saznanja da će se sa beogradskim izborima održati i referendum o promeni Ustava, kao što je pre nekoliko dana rekao lider DS Dragan Šutanovac.
- Ne bavim se politikom na osnovu Šutanovčevog osećaja - naveo je Ružić, uz opasku da smo u izbornoh godini kada je u pitanju Beograd, ali da će se oni održati onda kada bude najbolje "po interese Beograđana i Beograđanki". Pogledajte OVDE šta je Železnjak poručio Vučiću. Izvor: Politika