Najnovije

PRIPREME ZA NUKLEARNI UZVRATNI UDAR SU ZAVRŠENE: Ruski Tu-160M2 supersonični bombarder se sprema za svoj prvi let (VIDEO)

Rusija nastavlja proizvodnju nadograđene (M2) varijante Tu-160 Belog Labuda – supersoničnog stateškog bombardera sa promenljivim zamahom krila, dizajniranog da deluje na ciljeve širom sveta sa nuklearnim i konvencionalnim oružjem. Ovaj bombarder je nosač krstarećih raketa koje se lansiraju van zone udara.

TU-160 (Foto: Ministarstvo odbrane Rusije)

Nekoliko aviona će biti gotovo već 2018. godine a serijska proizvodnja će biti pokrenuta 2020. godine, sa dva-tri aviona godišnje. Modernizacija će povećati životni vek aviona za dodatnih 30 godina. Zamenik ministra odbrane Rusije, Juri Borisov, rekao je da će borbena efikasnost Tu-160M2 biti 2,5 puta veća od one koju je imao njegov prethodnik.
Proces proizvodnje je već počeo. Prema ugovoru koji je potpisan između United Aircraft Corporation i Ministarstva odbrane, očekuje se da će avion Tu-160M2 obaviti svoj prvi let 2018. godine.
Ideju za ponovno pokretanje proizvodnje strateškog bombardera Tu-160M2 u njegovoj modernizovanoj verziji je izneo ministar odbrane Šojgu u aprilu 2015. godine tokom posete Kazan Aviation Enterprise, podružnici aviokompanije Tupolev. U maju te godine je ruski predsednik Vladimir Putin dao uputstva za ponovno pokretanje proizvodnje ovih bombardera. U inventaru se nalazi šesnaest starijih Tu-160 aviona. Planirano je da se oko pedeset aviona Beli labud nadogradi u verziju M2.
Specifikacije: nosivost: do 40.000 kg, domet bez ponovnog punjenja goriva: 12.297 km, maksimalna brzina: 1.800 km/č, maksimalna visina: 19,3 km, izdržljivost leta: 15 sati.
Naoružanje uključuje rakete Kh-101 i Kh-102. Kh-101 je konvencionalna varijanta. U Siriji je testirana u borbi. Kh-102 je nuklearna varijanta. Maksimalni domet je 5.500 km, brzina krstarenja 700-720 km/č, maksimalna brzina od 970 km/č, a izdržljivnost leta: 10 sati.
Konvencionalna bojeva glava bi sadržala 400 kg eksploziva. Smatra se da je nuklearna bojeva glava uređaj od 252 KT. Verovatnoća kružne greške je manja od oko 6 metara u maksimalnom dometu.
Naoružanje može takođe uključivati i Kh-555 nove generacije krilatih raketa dugog dometa. Ovo oružje je nova krstareća raketa koja se lansira iz vazduha, sa konvencionalnom bojevom glavom, zasnovana na Kh-55 nuklearnoj krstarećoj raketi nadograđena tehnologijom Kh-101. Nuklearna bojeva glava je zamenjena sa 500 kg konvencionalne bojeve glave. Domet Kh-555 je 2.500-3.000 km.
Ležišta oružja su takođe pogodna i za lansere za Kh-15P, za koje NATO ima oznaku i kodno ima AS-16 Kickback. Kh-15P Kickback koristi čvrsto raketno pogonsko gorivo, što joj daje domet i do 200 km. Kickback takođe može biti opremljena konvencionalnom bojevom glavom od 250 kg ili nuklearnom bojevom glavom. Avion je takođe sposoban da nosi niz vazdušnih bombi sa ukupnom težinom do 40 tona.
M2 varijanta spolja izgleda kao i njegov predhodnik, ali je u suštini to novi avion.
Ovaj bombarder će imati novu avioniku, elektroniku, pilotsku kabinu, komunikacione i kontrolne sisteme, i oružje. Biće veoma kompjuterizovan. Sistemi avionike uključuju integrisani sistem za ciljanje, sisteme za navigaciju i kontrolu leta, sa navigacionim i napadačkim radarima, elektronski sistem kontramera, i automatske kontrole.
Novela-NV1-70 radar, K-042-1 dvokanalni inercijalni navigacioni sistem i ABSU-200-1 autopilot su dizajnirani specijalno za Tu-160M2 varijantu.
Svaka od elektronskih jedinica Tu-160M2 aviona će moći da se bavi svim podacima, ako bude potrebno. Na primer, elektronski sistem ratovanja će moći da preuzme funkcije drugih kontrolnih sistema. Ako kompjuter otkaže, sistem dozvoljava korišćenje sredstava čitavog aviona za rešavanje problema.
Tu-160M2 će se napajati unapređenim NK-32-02 motorima sa boljim karakteristikama izdržljivosti, što doprinosi dometu ovog novog bombardera, povećavajući ga za 1.000 km u poređenju sa postojećom verzijom. Ova nova verzija motora ima poboljšane performanse da omogući avionu da krstari u stratosferi na visini od 18,3 km, izvan dometa neprijateljskih PVO sistema.
Krila i trup se postepeno integrišu u jednodelnu konfiguraciju. Struktura rama je zasnovana na titanijumskoj gredi, kompletno zavarena torzijska kutija. Kroz čitav okvir, svi glavni elementi okvira su zaštićeni titanijumom. Promenljiva spoljna zglobna krila se pomeraju od 20o do 65o kako bi obezbedila karakteristike letenja visokih performansi na supersoničnoj i podsoničnoj brzini. Povšina repa, horizontalno i vertikalno, je jednodelna i pokretna.
Tu-160M2 ne poseduje stelt tehnologiju. NJegova misija nije da prodre u vazdušni prostor neprijatelja i isporuči svoj teret. Sposoban za brzine preko 2.0 maha, ovaj bombarder brzo može zauzeti poziciju za lansiranje nuklearnih krstarećih raketa dugog dometa van zone udara.
Tu-160M2 pruža verodostojno odvraćanje protiv bilo kog potencijalnog agresora. To će Rusiji omogućiti da projektuje vojnu moć u daleke regione, poput Sirije. Sa flotom visoko sposobnih Tu-160M2, Rusija poseduje sposobnost da u bilo kom trenutku ispuni više izazova. Neverovatna brzina i krstareće rakete za izvođenje visoko preciznih udara čine ovog Tu-160M2 bombardera zavidnim oružjem za projekciju snage Rusije. Ruska avijacija u Siriji ubila je više od 200 terorista u napadu na konvoj Islamske države u provinciji Deir Ez Zor.Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: webtribune.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA