Podmornice naoružane nuklearnim glavama imaju za cilj da osiguraju katastrofalni odgovor drugog udara u slučaju nuklearnog napada, u suštini osiguravajući potpuno uništenje zemlje koja je napada. One tiho i tajno patroliraju na velikim dubinama na neotkrivenim lokacijama, kako bi funkcionisale kao faktor odvraćanja od prvog udara nuklearnog napada.
Nedavno, maja 2020. godine, dva dodatna "Tip 094 SSBN-a stupila su u službu", navodi se u izveštaju Kongresne službe za istraživanje pod nazivom "Kineska pomorska modernizacija: implikacije za sposobnost mornaričke vojske SAD".
Najnoviji tip SSBN, prema izveštaju mornarice, naoružan je sa 12 balističkih raketa JL-2, i podmorničkim lansirnim rampama - objašnjava izveštaj CRS.
Takođe su naoružane protivbrodskim krstarećim raketama, navođenim torpedima i minama.
Kinezi su već isprobali novu interkontinentalnu balističku raketu JL-3 sa nuklearnim naoružanjem sa dometom većim od 5.600 milja, prema izveštaju CSIS za 2018. godinu. Raketa je sa čvrstim gorivom.
Izgleda da Kina proširuje doseg nuklearnih podmornica na globalnom nivou, pošto je bilo nekoliko vesti o kineskim SSBN-ima viđenim u raznim žarištima širom sveta.
Izveštaj CRS-a procenjuje da do ove godine Kinezi upravljaju sa 55 dizel-električnih podmornica i sedam podmornica na nuklearni pogon.
Sve u svemu, odbrambena obaveštajna agencija procenjuje da bi Kina mogla da koristi čak 70 podmornica, prema oceni CRS-a; pored toga, u izveštaju CRS-a procenjuje se da će Kina do 2030. imati ukupno 8 protiv-podmornica i 76 podmornica.
Pogledajte OVDE kako je ruski Pancir oborio turski dron.
IZvor: Alo