Opozicionim strankama već neko vreme usta su puna razgovora o izlasku na predstojeće, beogradske izbore u jednoj koloni, a to je bila tema i pred predsedničke, a i pred parlamentarne izbore.
Da li će u tome uspeti iz trećeg puta, ostaje da se vidi, ali to u isto vreme ne znači da će postići bolji rezultat nego da izađu samostalno. Naprotiv, neke su upravo na toj samostalnosti dobile značajan broj glasova.
Koalicije za sve
Kako kaže izvršni direktor Cesida Bojan Klačar, na političkoj sceni, ujedinjenje i pravljenje koalicija, odgovara svima.
- To je slučaj i sa SNS, i čini mi se da će na izbore u Beogradu i izaći u koaliciji koja je napravljena na republičkom nivou - kaže Klačar.
Kako navodi, većini opozicionih stranaka takođe odgovaraju koalicije, jer je jedan broj njih u situaciji da ne može da računa na neki ozbiljniji rezultat bez toga.
Kome ne odgovara ujedinjenje?
Međutim, kako kaže, ima i jedan broj onih kojima koalicije ne bi odgovarale, poput Aleksandra Šapića, Belog Preletačevića i Inicijative “Ne davimo Beograd”, jer su svi dobili podršku tako što su napravili otklon od političkih elita i etabliranih stranaka.
- Šapić će na predstojeće izbore verovatno na konto onoga što je do sada uradio na Novom Beogradu, dok je Beli celu svoju izbornu filozofiju zasnovao na tome što nije klasičan političar. Inicijativa “Ne davimo Beograd” se takođe profilisala kao antipartistički pokret ali, sa druge strane, između njih i nekih opozicionih stranaka ima prevelike sličnosti, čiju okosnicu čini Savamala. To bi možda mogao da bude problem za njih - objašnjava on.
Navodi i da lošiji rezultat, ako izađe samostalno, verovatno može da očekuje i LDP a moguće i DJB.
- Izborna ponuda je velika, a uz to se u javnosti pojavljuju i akteri koji nisu bili prisutni na centralnom novou, poput Šapića, pa i Dragana Đilasa. U ovakvoj situaciji, “solo igrači” nisu u najsrećnijoj poziciji, a u njoj nisu ni neke prepoznatljivije stranke, poput DSS i Dveri, za koje još ne znamo kako će da nastupe. Birači će se verovatno opredeljivati strateški, odnosno u slučaju dve slične opcije glas će davati onoj koja će imati veće šanse za uspeh - priča Klačar.
Da bi Vučić "padao", neko mora da raste
Direktor agencije “Faktor plus” takođe navodi da manjim strankama odgovara da se udružuju kako bi imali veće šanse da uđu u bilo koji parlament, bilo gradski bilo republički.
- Ako su veće opozicione stranke Pokret Saše Jankovića, zatim stranka koju treba da formira Vuk Jeremić, pa i DS, i da im je cilj da sruše SNS, neki širi front bi im odgovarao. Međutim, da bi “Vučić padao”, neko mora da raste, to je prosta matematika, a to trenutno nije slučaj. Osim DS koji se blago popeo, i Jankovića koji je u jednom trenutku “bljesnuo”, ostali stoje - priča on.
Navodi i da smena SNS sa vlasti, odnosno rušenje Vučića, može da bude motiv za udruživanje, ali ne i razlog njegovog pada. Naprotiv, udruživanje pošto-poto, i bez obzira na razlike, birači mogu i da kazne.
Spajanje nespojivog - suprotan efekat
- Kod spajanja nespojivog, efekat bi mogao da bude u kontra smeru - ističe on.
I Klačar navodi da smena SNS u Beogradu može da bude motiv za ujedinjenje različitih opcija, ali ne jedina i dovoljna stvar koju treba uraditi. Međutim, kaže, kako već sada može da se vidi, “neće se ujediniti svi sa svima, što je dobro”.
- Biće više kolona, a ponuda za birače će biti jednostavnija. Ono što bi opozicija trebalo da uradi, kako se ne bi ponovio scenario od predsedničkih izbora, jeste da se dogovori oko nastupa i krene u kampanju. Jer, kada je SNS sa svim resursima koje ima bude započeo, malo ko će moći da im parira - ističe on.
Pročitajte OVDE šta se krije iza najave o obaveznoj vojnoj obuci za žene do 50 godina?
Izvor: Blic