On je istakao i da je nemačka kancelarka Angela Merkel u više navrata pokazala podršku Srbiji, kao i da je htela da hrvatsku institucionalnu prednost, kao članice Evropske unije, da smanji u odnosu na Srbiju, koja to nije.
"Želja joj je da se izjednače pozicije i da se Srbija izvuče iz ruskih ralja. O tome je i Majk Pens govorio u Podgorici, očigledno da je svima njima to sada fiks-ideja", rekao je Puhovski.
Prema njegovim rečima, nema šanse da Srbija uđe u EU za manje od deset godina.
"Sada EU nema institucionalnih kapaciteta za primanje novih članica i nije verovatno da bi se postigao konsenzus o prijemu bilo koga, osim Crne Gore. Tako da mislim da će Crna Gora prva ući u EU, za manje od deset godina. Ostali će da čekaju, biće različitih dogovora o tome da li će jedni sa drugima "ići u paketu". Zavisi i od toga kako će se odvijati srpsko-kosovski i kosovsko-srpski odnosi, kako će stvari ići sa Makedonijom i BiH", ističe Puhovski.
Upozorava i da ne sme da se ponovi ono što je Italija radila Sloveniji i Slovenija Hrvatskoj, odnosno da se ne podmeću noge u putu ka Evropskoj uniji.
"Imamo na svetskoj sceni potpuno šizofrenu politiku, koja je najbolje ilustrovana činjenicom da je predsednik Tramp imao razgovor sa Putinom u kome je ruskom predsedniku prigovarao što je kandidatu Trampu pomagao da postane predsednik Amerike. Pitanje je da li će se Tramp odlučiti na dalje zaoštravanje odnosa sa Rusima, a sam Pens je rekao jednu potpunu besmislicu, da Rusija unosi neku vrstu nereda u ovom regionu. To unose SAD, jer Amerika menja sliku regiona, i to je u većini država prihvaćeno, a u Srbiji nije sasvim", dodaje Puhovski.
Kako ističe, u daljim odnosima Beograda i Zagreba glavne uloge će imati predsednik Srbije i premijer Hrvatske Aleksandar Vučić i Andrej Plenković, kao i da "i dobro i loše biti njihov rezultat". Pogledajte OVDE šta će zapadnoj civilizaciji doći glave. Izvor: Večernje Novosti