Tači je za Glas Amerike rekao da će korist od toga imati i Beograd i Priština, te da su za to zainteresovane i međunarodna zajednica i zemlje regiona.
- Želim da verujem da će to otvoriti novu stranicu u dijalogu između Kosova i Srbije, ili će to biti konačna faza, što znači izvesnu integraciju Kosova u organizaciji Ujedinjenih nacija i bržu evropsku perspektivu Srbije - rekao je Tači.
Komentarišući najave da bi se u dijalog Beograda i Prištine, koji se odvija uz posredovanje Brisela, mogle uključiti i SAD, Tači kaže da će EU i šefica evropske diplomatije Federika Mogerini zadržati glavnu uglogu u tom procesu.
- Ali, naravno, hteo sam kao i uvek da SAD imaju aktivniju ulogu, jer za kosovske institucije to znači poverenje i gerancije da će proces postizanja sporazuma i njegove realizacije biti uspešan - rekao je kosovski predsednik najavljajući češće susrete sa predsednikom Srbije ubuduće.
Tači, koji je boravio u Vašingtonu, nije isključio ni mogućnost susreta sa predsednikom Srbije u NJujorku već tokom predstojećeg zasedanja Generalne skupštine UN.
"Priznavanje Kosova u bliskoj budućnosti"
Važno je, kaže, da SAD budu više uključene u ovaj proces jer nova američka administracija ima jasan stav o tom pitanju.
- Mi smo juče o tome govorili ovde u Vašingtonu i imam puno poverenje da SAD angažovanije pristupe u odlučivanju u tom procesu i da će dati snažnu podršku gospođi Mogerini, jer samo EU i SAD, uz učešće drugih faktora, može dovesti do trajnog rešenja, postizanja konačnog sporazuma i njegove efikasne primene, koji bi za Kosovo značio i članstvo u UN - ponovio je kosovski predsednik.
Upitan da li će insistirati na tome da Beograd prizna kosovsku nezavisnost ili će to biti samo sporazum o normalizaciji odnosa, Tači kaže:
- Radićemo na punoj normalizaciji državnih odnosa i miru naša dva naroda, je je to u interesu Kosova, Srbije i regiona. Naporno ćemo raditi da Kosova ubrzo postane članica UN. Ali, što se tiče priznavanja, to će se dogoditi u bliskoj budućnosti i tome će odlučiti srpske institucije. Ne možemo im nametati vremenske okvire ili njihovu agendu u vezi s priznavanjem Kosova, ali jedno je sigurno - da Kosovo i Srbija, koje su sada u 'statusu kvo', moraju da olakšaju sebi evroatlantsku i evropsku perspektivu i da jedni drugima u tome ne otežavamo. "Vučić je zabrazdio u nezapamćenu izdaju." Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug