Policija je u petak zaplenila 100.000 izbornih letaka u jednoj od racija u Kataloniji, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, na precizirajući gde je racija izvedena, dok je Vrhovni sud Katalonije danas saopštio da je juče izdao upozorenje za sedam novinskih listova, među kojima mnogi imaju samo onlajn izdanja, da ne objavljuju predizborne poruke.
Ove pretrage su deo koncentrisanih napora španske vlade da spreči referendum, u strahu da bi glasanje o otcepljenju moglo da izazove političku krizu čak i ako Španija ne prizna ishod referenduma, prenosi AFP.
Vlada je u petak sprovela mere jačanja kontrole nad troškovima Katalonije kako bi je sprečila da državnim sredstvima plaća održavanje glasova, a ranije ove nedelje Madrid je pozvao više od 700 katalonskih gradonačelnika kako bi ih ispitao da li podržavaju glasanje.
"Progone gradonačelnike, štamparije, novinske listove... Samo što nisu prešli granice demokratije", kaže Albert Batet, gradonačelnik Valsa koga je Madrid, takođe, ispitivao.
Katalonski predsednik Karles Pudždemon, kome prete krivične optužbe zbog organizovanja referenduma, kaže da je više od 6.000 glasačkih kutija spremno za referendum, ali da se mesto na kojem se nalaze - drži u tajnosti.
"U ovom trenutku nemamo nikakvu ideju o tome gde se te kutije nalaze", rekao je Toni Kastehon, portparol sindikata katalonske policije.
Za neke pristalice pokreta za nezavisnost bogate španske provincije, potraga za glasačkim kutijama i listićima je postala simbol državne represije.
Katalonski lider uporedio svoju vladu sa Španskom Republikom
Šef katalonske vlade Karles Pudždemon prisvojio je nasleđe Španske Republike koju je u građanskom ratu uništio general Fransisko Franko i izjavio da sadašnja vladajuća partija u Madridu ima "frankističko poreklo".
"Naša vlada predstavlja tradiciju Španske Republike, koju je vojskom uništio Franko u građanskom ratu", rekao je Pudždemon u intervjuu za nemački Zidojče cajtung.
To je prvi put da je katalonski lider koji se zalaže za nezavisnost od Španije, nastupio u stranim medijima pod plaštom republikanizma, piše Frans pres.
Uprkos naporima centralne vlade da to spreče, Pudždemon želi da organizuje referendum o nezavisnosti u pokrajini Kataloniji koja je, međutim, duboko podeljena na pristalice i protivnika nezavisnosti. Katalonija je bila među poslednjim republikanskim uporištima u ratu koji je trajao od 1936. do 1939. Posle pada Barselone u januaru 1939. stotine hiljada Španaca su pobegle preko granice u Francusku.
Rat je završen u martu te godine, a Franko je kao diktator vladao do smrti 1975.
"Nismo zaboravili period kada je deo naše elite ubijen, a drugi oteran u izgnanstvo. Takođe znamo i korene konzervativne Narodne partije koja želi da zabrani referendum - stvorili su je frankisti", izjavio je Pućdemon.
Narodna partija španskog premijera Marijana Rahoja je naslednica Narodne alijanse koju su posle Frankove smrti formirali pripadnici njegovog režima. Pogledajte OVDE kako "Petar Veliki" uništava protivnika na Barencovom moru. Izvor: Tanjug