Iako su čak i pojedini kosovski funkcioneri, doduše dok su još bili u toku pregovori oko nove kosovske vlade, isticali da kandidatura neće biti podneta, izvori navode njihove drugačije namere.
Prema nezvaničnim informacijama, kosovske vlasti su se na ovaj korak odlučile posle niza neuspelih pokušaja za prijem u svetskim organizacijama od Svetske cariske unije, preko Interpola do međunarodne organizacije koja se bavi sprečavanjem pranja novca.
Podrška Albanije
- Izvršni savet (IS) UNESKA počinje 4. i završava se 18. oktobra, i tada se raspravlja o dnevnom redu Generalne konferencije koja će ove godine biti održana od 30. oktobra do 14. novembra. Po Poslovniku, najmanje mesec dana pre IS potrebno je podneti predlog za dnevni red, za šta je Kosovo već zakasnilo, jer je poslednji rok za to bio 4. septembar - priča izvor.
Međutim, kako navodi, drugi način da se dospe na dnevni red, a time i da se raspravlja o temi, jeste da neka zemlja direktno, na IS, predloži dopunu dnevnog reda. Da bi se taj predlog usvojio, potrebna je prosta većina.
- To bi trebalo da uradi Albanija na samoj sednici - priča izvor.
Problemi i sa rukovodstvom UNESKO
Kako navodi, na predstojećem zasedanju Generalne konferencije trebalo bi da se bira i novo rukovodstvo tog tela, a među favoritima za to mesto je kandidat iz Kine.
- I tu situaciju žele da izbegnu jer im Kina nije preveliki prijatelj, a i zbog toga što je to bila zemlja koja je poslednji put praktično blokirala glasanje o ulasku Kosova u Interpol. Ako to ne urade sada, dok je generalna direktorka UNESKA Irina Bokova iz Bugarske, čija je zemlja priznala nezavisno Kosovo, posao će im kasnije biti mnogo teži - objašnjava naš izvor.
Neuspeh u najavi
Međutim, ambasador Srbije pri UNESKU Darko Tanasković kaže drugačije.
- S obzirom na to da je zahtev "Kosova" za prijem u UNESKO na zasedanju Generalne konferencije UNESKA 2015. odbijen, eventualni novi zahtev, kao potpuno novi predmet, morao bi proći kompletnu proceduru, od upućivanja pisma Generalnom direktoru UNESKA, preko njegove preporuke Izvršnom savetu, razmatranja na Izvršnom savetu, preporuke Izvršnog saveta Generalnoj konferenciji, do razmatranja i odlučivanja na zasedanju Generalne konferencije. Nema ni pravnih ni proceduralnih mogućnosti da se ovaj put skrati, čak i ako bi se za to zalagala i jedna Albanija - kaže Tanasković.
Inače, kosovske vlasti i prethodne, ali i ove novoformirane vlade, imaju veoma živu diplomatsku aktivnost kada je u pitanju i članstvo Kosova u međunardonim organizacijama u koje pokušavaju da uđu, ali i kada je reč o nezavisnosti južne srpske pokrajine, Briselskom dijalogu i formiranju vojske Kosova.
Ilustracije radi, kosovski predsednik Hašim Tači je juče sa papom Franjom razgovarao o podršci Kosovu, a u narednom periodu putuje u SAD gde će, između ostalog, tražiti podršku za formiranje vojske Kosova. Kosovske vlasti, tako, stavljaju do znanja da od svojih ciljeva ne odustaju uprkos tome što im je sa zapada u više navrata jasno poručeno da bez promene Ustava, a za šta je potrebna i podrška srpskih poslanika, od vojske Kosova nema ništa.
Takođe, premijer Ramuš Haradinaj posećuje susede, pa je samo pre nekoliko dana bio u zvaničnoj poseti Albaniji. Pogledajte OVDE o čemu je Dačić govorio u Rusiji. Izvor: Blic