Ovo su otkrili Dejvid Sanger i Vilijam Brod na stranicama dnevnog lista The New York Times.
U tom tekstu su napisali i ovo:
„Decenijama su američki predsednici pretili da će prvi posegnuti za nuklearnim arsenalom u veoma ograničenom broju slučajeva. Za primer su navodili potencijalni biološki napad na Sjedinjene Države. Sada se u nuklearnoj strategiji pominju „pokušaji obimnog uništavanja (američke) infrastrukture - energetske mreže ili sistema veza koji su najizloženiji sajber-napadima“.
Pentagon i Bela kuća su se uzdržali od komentarisanja ovih tvrdnji, ali su tri funkcionera SAD - bivša i sadašnja - predočila da će mogući sajber-napadi biti tretirani kao „strana agresija“. A to će u strategiji biti tretirano kao agresija na koju se može odgovoriti i nuklearnim oružjem.
Bivši savetnik Baraka Obame za nuklearno naoružanje - Gari Sejmor - izjavio je da Trampova nuklearna strategija umnogome ponavlja ključna mesta iz prethodne koja je predviđala da će Vašington u „vanrednim okolnostima razmotriti mogućnost upotrebe nuklearnog oružja u funkciji zaštite životno važnih interesa SAD“.
A na šta će se to odnositi?
Sanger i Brod navode da strategija ima u vidu mogućnost „nenuklearnih strateških napada napad“ na civilno stanovništvo ili vitalnu infrastrukturu SAD“, kao i na njegove nuklearne snage i njihovu komandu.
U istom tekstu se navodi da Rusija navodno testira svoj „prvi autonomni nuklearni torpedo.
Amerikanci su uznemireni jer smatraju da njime upravlja veštačka inteligencija.
Sam razorni sajber-napad na SAD povezuje se elektro-mrežom, mobilnom telefonijom i gigantima američkog interneta. A takođe: sa pretnjama američkim satelitima.
U uvodnom delu strategije se naglašava da je šef Pentagona, DŽejms Matis, već naglasio da se Rusija oslanja na nuklearnu eskalaciju.
Ispovest supruge Olivera Ivanovića možete pročitati OVDE.
Izvor: fakti.org