Stručnjaci procenjuju da će epidemija mutiranog gripa doživeti vrhunac krajem januara i da će ove godine od njega oboleti više od 700.000 ljudi.
Izmenjena genetika
Epidemiolog dr Zoran Radovanović otkriva da je najveći problem to što je od početka godine došlo do mešanja dva virusa, mutiranog svinjskog i gripa tipa B, pa se epidemiološka slika drastično promenila "preko noći".
- Ovaj virus izmenjenog sastava znatno se promenio od februara prošle godine i predstavlja mutaciju svinjskog gripa. Kod virusa izmenjenih genetskih sastava najgore je što predstavljaju spoj nekoliko tipova gripa i što nijedan vid imunizacije ne može da ih iskoreni. Kod mutiranog virusa AH3N2 delovanje vakcine je ispod 50 odsto, što znači da zaštite gotovo i nema. A kada tome dodate i delovanje izolovanog virusa soja B, ni ne čudi što je drastično povećan broj zaraženih i što imamo nimalo naivnu epidemiološku sliku - objašnjava dr Radovanović.
Prema njegovim rečima, vrhunac delovanja gripa očekuje se već krajem januara, kada bi broj obolelih mogao drastično da se poveća.
- Delovanje gripa je uvek najjače posle praznika, kućnih okupljanja i školskog raspusta. S tim što će ove sezone biti mnogo više obolelih nego prethodnih godina. I što ovaj virus može da bude koban po bilo koga, bez obzira na to da li se radi o hroničnom bolesniku ili potpuno zdravoj osobi. Procenjuje se da će vrhunac epidemije gripa biti već za dve ili tri nedelje. A prema mojim procenama, od početka do kraja delovanja gripa biće zahvaćeno do deset odsto populacije, odnosno oko 700.000 pacijenata - ističe sagovornik.
Podmukao virus
Specijalista opšte prakse dr Nevenka Dimitrijević ističe da "kombinacija" dva virusa gripa može da prouzrokuje veoma tešku kliničku sliku i da je zato veoma bitno slediti savete lekara.
- Upala grla, curenje nosa, kašalj, slabost, povišena temperatura i bolovi u mišićima glavni su simptomi svakog sezonskog gripa. Ali ukoliko bolest traje duže od sedam dana, a zaraženi osete veliku iznemoglost praćenu temperaturom većom od 38 stepeni, gušenje i ubrzano disanje, potrebno je odmah se javiti lekaru. To je jasan znak da ste se našli na udaru gripa koji sa sobom nosi ili jaku upalu ušiju ili bronhitis - upozorava dr Dimitrijević.
Ona dodaje da je ovaj sezonski grip jedan od najpodmuklijih do sada, jer napada čak i potpuno zdrave osobe.
- Kada je sezona virusa, uglavnom su na udaru deca, stari i hronični bolesnici. Međutim, ovde stvari nisu tako naivne, jer ovaj izmenjeni virus može da zarazi i mlade ljudi i da ih potpuno obori s nogu. On urušava imunosistem i u organizmu stvara potpuni kolaps i malaksalost. Nažalost, može dovesti i do težih respiratornih infekcija praćenih teškom i opasnom kliničkom slikom - otkriva doktorka Dimitrijević.
Registrovano 3.508 slučajeva
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", na teritoriji Srbije registrovano je 3.508 slučajeva gripa, i to samo u prvih šest dana 2018. godine. Zbog mutacije virusa i mešanja dva tipa za sada nije utvrđeno koliko pacijenata pati od kog soja virusa. U "Batutu" kažu da su najugroženija deca do četiri godine.
Šta sve može čaša vode i kašika meda pročitajte OVDE.
Izvor: Informer