Rusija ima dobru vojsku, flotu i nuklearne snage, ali se Moskva takođe svim silama zalaže za poštovanje međunarodnog prava i rešavanje konflikata unutar UN, objašnjavaju ruski eksperti povodom konstatacija u novoj američkoj vojnoj strategiji da međudržavno strateško suparništvo, a ne terorizam, sada predstavlja osnovnu brigu u sferi nacionalne bezbednosti SAD.
„Nastavićemo da vodimo kampanju protiv terorista, ali je suparništvo s velikim državama, a ne terorizam, sada u fokusu nacionalne bezbednosti SAD“, rekao je šef Pentagona DŽejms Matis tokom predstavljanja nove strategije u Vašingtonu.
Ekspert za krizne situacije, veteran ruske obaveštajne službe Lev Koroljkov komentariše da sve to nije ništa novo, uprkos nadanjima da će se mnogo toga promeniti posle Trampovog dolaska na vlast.
„Ali do promena kursa američke spoljne politike nije došlo. Nakon što je praktično Rusija rešila veliki deo problema na Bliskom istoku, uz sporazume koje je Moskva postigla sa Ankarom i aktivnim učešćem Irana, koji je pomagao da se lokalizuje problem sa ID, jedino što se na horizontu pojavilo je novi problem sa Severnom Korejom“, ističe Koroljkov.
Šef Pentagona je nakon objavljivanja strategije izjavio i da se Sjedinjene Države „suočavaju s rastućom pretnjom ’revizionističkih država‘, kakve su Rusija i Kina, koje žele da urede svet po svojim ’autoritarnim modelima‘ i koje zloupotrebljavaju pravo veta".
Međutim, Koroljkov smatra da je zapravo za Ameriku najveći problem to što vide da Rusija jača ne samo na vojno- političkom, nego i na geostrateškom planu i da se za to nalaze uvek iste optužbe na koje je „publika već navikla“.
„Jačanje Rusije na vojno-političkom, ili bolje reći geostrateškom planu, predstavlja sada za SAD najveći problem. Zato nije čudno što je tako nešto i navedeno u novoj vojnoj doktrini. Možemo očekivati i dalje zaoštravanje odnosa na međunarodnoj sceni dok ne dođe do momenta ’pražnjenja‘ svih ovih napetosti. Očekujem da će Ukrajina ponovo izbiti na prvo mesto potencijalnih trvenja na relaciji Moskva-Vašington“, objašnjava ruski stručnjak.
U novoj američkoj vojnoj strategiji ocenjeno je i da to što „Rusija podriva demokratske procese“ i „širi svoj nuklearni potencijal“ predstavlja pretnju za SAD.
Ruski vojni stručnjak Igor Korotčenko pak ironično potvrđuje ove „optužbe“ i objašnjava kakav je zaista stav Rusije na međunarodnoj sceni.
„Rusija ima dobru flotu i vojsku, nuklearne snage. Obuzdavaćemo SAD kao i do sada. Sa druge strane, Moskva će podržavati na međunarodnoj sceni one države koje nisu pod vojno-političkim uticajem Vašingtona. Takođe, Rusija je spremna da isporučuje oružje zemljama partnerima, ukoliko one mogu to da plate. Ali osim priča o oružju i vojnoj strategiji, mora se podvući da je Rusija najpre ona država koja će se svim silama zalagati za poštovanje odredbi međunarodnog prava i rešavanja konflikata unutar UN“, objašnjava Korotčenko.
Osim navedenog, u novoj američkoj strategiji stoji i da će Ministarstvo odbrane „uništavati terorističke pretnje po Sjedinjene Države i konsolidovati svoje snage u Iraku i Avganistanu“. Te navode Korotčenko smatra licemernim, jer su, prema rečima stručnjaka „fenomen međunarodnog terorizma stvorile SAD i koriste ga za ostvarivanje svojih spoljno- političkih ciljeva“.
„U novoj doktrini, SAD su obeležile Rusiju kao svog konkurenta, neprijatelja protiv kojeg su spremni da deluju političkim i vojnim merama. Mogli smo znati i pre nego što je nova strategija objavljena ko će biti obeležen kao neprijatelj. Ovo je samo još jedan pokazatelj da SAD nisu ’partner‘ Rusije, već država koja i dalje izigrava ‘svetskog policajca‘ uvek spremnog na rat“, dodaje Korotčenko.
Sa druge strane, Koroljkov objašnjava „obrt“ povodom imenovanja međunarodnog terorizma za drugostepeni problem.
„Za Ameriku problem ’međunarodnog terorizma‘ je najvećim delom bila situacija na Bliskom istoku. Vašington je sad izgubio svog najvažnijeg lokalnog saveznika Ankaru i zato su problem ’terorizma‘ sad ipak stavili u drugi plan, jer, za sada, to više nije prvostepeni problem“, zaključuje veteran ruske obaveštajne službe.
Šef Pentagona DŽejms Matis je zaključio i da vojna prednost SAD u vazduhu, na kopnu, na moru, u kosmosu i sajber-prostoru iščezava. Prema njegovim rečima, munjeviti razvoj tehnologije u uslovima kada je budžet nedovoljno veliki podriva mogućnosti Oružanih snaga SAD.
Ukrajinci usvojili Zakon koji ih može skupo koštati ako ga primene! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews.com