Najnovije

SRBI NA LISTI NESTAJANJA: Zastrašujuća slika budućnosti naroda, a od nas su gori samo...

NJujorški portal "Kvarc" (Quartz) objavio je analizu o opadanju broja stanovnika u svetu, u kojoj navodi projekcije da će zemlje istočne Evrope u narednih nekoliko decenija zabeležiti prilično veliki pad populacije, a među te zemlje svrstava i Srbiju.

Srba je sve manje... (Ilustracija: Pravda)

Portal prenosi objašnjenje Tomasa Sobotke, vodećeg istraživača Centra "Vitgenštajn", koji se bavi analizom populacione dinamike, a koji kaže da su uzroci pada populacije tri faktora – opadanje plodnosti, masovna emigracija i relativno visoka stopa mortaliteta. "Dok su zemlje zapadne i južne Evrope privukle veliki broj imigranata, što umnogome nadomešćuje posledice tamošnje niske plodnosti, istočna Evropa je u dvostrukoj nevolji – ima visoku emigraciju i nisku stopu rađanja", ukazuje taj stručnjak. Portal Kvarc ističe da većina zemalja odbija da razmotri iznalaženje eventualnog rešenja kako bi se usporila, kako tvrdi, "predstojeća demografska katastrofa". Prema rezultatima analize tog portala, koji se poziva na projekcije UN, svih deset zemalja sa najbrže opadajućom populacijom nalaze se na području istočne Evrope, dok se nekoliko njih nalazi u centralnoj i severnoj Evropi. To su Bugarska, Letonija, Moldavija, Ukrajina, Hrvatska, Litvanija, Rumunija, Srbija, Poljska i Mađarska, za koje se, kako se navodi u tekstu, procenjuje da će do 2050. zabeležiti pad stanovništva za 15 odsto ili više.

Bugarska najugroženija

Najveći pad broja stanovnika preti Bugarskoj, za koju se predviđa, kako navodi američki portal, da će imati pad od 23 odsto, to jest umesto sedam miliona stanovnika – koliko je imala 2017. godine – 2050. godine bi mogla imati 5,4 miliona stanovnika. Hrvatska će, kako se očekuje prema projekcijama koje je objavio portal Kvarc, do 2050. godine doživeti pad populacije za 17 odsto – sa 4,19 miliona na 3,46 miliona. "Mnoge postkumunističke zemlje centralne i istočne Evrope hrle ka velikom demografskom opadanju. Povrh toga, mnoge su već doživele značajan pad populacije u poslednjih 25 godina", kaže Sobotka. Ovaj stručnjak navodi i da je u najmanje 11 zemalja broj stanovnika opao za više od deset odsto od 1989. godine, a među njima su Bugarska, Rumunija i Ukrajina. Populacija Letonije se u tom periodu smanjila za čak četvrtinu, odnosno za 27 odsto, dok u Bugarskoj i Bosni i Hercegovini taj pad iznosi 21 odsto.

Kao primer, portal navodi smanjenje broja bugarskog stanovništva sa devet miliona, koliko ih je registrovano 1989, na 7,1 milion 2017. "Ovo je ogroman pad populacije, bez presedana u mirnodopskom periodu", upozorava Sobotka. Američki portal navodi da bi prihvatanje većeg broja migranata moglo biti rešenje za "demografsku tempiranu bombu" istočne Evrope, ali napominje da to pitanje ostaje politički problematično. "Iako bi migracije pomogle da se ublaži preteći demografski pad, teško da bi to zaustavilo ove tendencije. Iako je u izbegličkoj krizi stanovništvo Nemačke zabeležilo porast, istraživači ukazuju da čak ni milion migranata neće zaustaviti demografski pad Nemačke, koji je na pomolu", zaključuje portal Kvarc. Poruku patrijarha Irineja o dužnosti Srpkinja da rađaju, pročitajte OVDE. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Ipak, iako su zemlje iz našeg okruženja dominantne na neslavnoj listi, Zapad Evrope se suočava sa sa daleko većom neposrednom demografskom opasnošću. Pogledajte projekciju muslimanskog stanovništva u Evropi do 2050:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA