Razočarani vođstvom špijunskih službi i lošom reorganizacijom, odlaze u privatan sektor gde ih više plaćaju i daju im fleksibilnije radno vreme.
Od 2015. godine, NSA je izgubila nekoliko stotina hakera, inženjera i kompjuterskih naučnika, a stručnjaci ocenjuju da to može ostaviti značajan trag na nacionalnu bezbednost, piše "Vašington post".
Sa sedištem u Fort Midu u Merilendu, NSA zapošljava oko 21.000 civila i najveći je proizvođač obaveštajnih podataka među 17 špijunskih agencija u SAD. LJudi koji su otišli bili su odgovorni za prikupljanje i analizu obaveštajnih podataka koji su se na dnevnom nivou iznosili pred predsednika.
Radili su na praćenju širokog spektra predmeta, uključujući Islamsku državu, ruske i severnokorejske hakere, i analizirali namere stranih vlada. Takođe su bili odgovorni za zaštitu tajnih mreža koje nose takve osetljive informacije.
- "Epidemija" je najbolji način da se to opiše. Agencija gubi neverovatnu količinu svojih najjačih tehničkih talenata, a da izgubite svoje najbolje i najsjajnije osoblje je veliki problem - rekla je Elison Vilijams, bivša viša istražiteljka u NSA koja je otišla 2016. godine da započne vlastitu firmu za zaštitu podataka. Više od 10 njenih službenika je takođe došlo iz NSA.
Iako agencija ispunjava svoja slobodna radna mesta, većini novih kadrova nedostaje iskustvo onih koji su otišli, rekao je jedan visoki zvaničnik obaveštajne službe. Taj deficit iskustva može sprečiti osnovnu misiju NSA za prikupljanje i analizu mase podataka. Neke grupe unutar NSA izgubile su gotovo pola svog osoblja, rekao je jedan bivši zvaničnik.
Agencija se i dalje suočava sa javnim nepoverenjem nakon što je Edvard Snouden 2013. godine otkrio nadzor koji se sprovodi nad američkim građanima.
Još jedan izvor frustracije je neprekidna reorganizacija, koja je spojila NSA tajnu elektronsku misiju za špijunažu sa njenom većom, javnom, mrežnom odbrambenom operacijom, uz druge promenama.
Bivši zaposleni su izrazili razne žalbe. Jedni reorganizaciju nazvao "veliko odvratnošću" i žale se na ono što je okarakterisao kao neefikasan proces nabavke, čime je bilo teško dobiti čak i jednostavne alate za razvoj. Drugi ističu strukturu plata i sistem promocije agencije, i tvrde da se pojedini favorizuju.
Portparol NSA, Tomi Grovs rekao je da je zabrinutost zaposlenih zbog visokih stopa potresa dovela do promena, uključujući povećanje plata, povećane promocije i veće mogućnosti za rad na svim NSA sajtovima.
- NSA u ovom trenutku doživljava stres koji je konstantan i neizvestan - rekao je jedan bivši visoki zvaničnik obaveštajne službe.
Znate za CIA, FBI, NSA.. Ali za ovu američku tajnu službu NIKADA NISTE ČULI i to s razlogom
Pojedini stručnjani ističu veliku privlačnost Silikonske doline i drugih gradova koji zapošljavaju veliki broj stručnjaka. Američki privatni sektor se bori da popuni više od 270.000 radnih mesta u sajber sigurnosti. Ukupna naknada za ove poslove može da dostigne 200.000 dolara ili više, što znači da čak i relativno mladi profesionalci iz sajber sveta u industriji mogu da zarade više od najviših zvaničnika u NSA.
Neki visoki zvaničnici kažu da odliv delimično odražava kulturnu promenu u kojoj milenijumci nisu skloni da ostanu na jednom radnom mestu tokom čitave karijere. Ipak, veliki broj stručnjaka se slaže da bi odliv mozgov mogao da ostavi ozbiljne posledice po američku bezbednost.
Pročitajte OVDE kakav to novi kontroverzni plan ima Donald Tramp?
Izvor: The Washington Post