Prvi „incident” se dogodio noću između 5. i 6. januara, a tim povodom se u saopštenju ruskog vojnog vrha navodi:
„Tada se deset udarnih bespilotnih letelica približavalo avio-bazi Hmejmim. Još tri su letele prema pomorskoj vojnoj bazi Tartus. Šest su naša sredstva za radioelektronsku borbu potčinila svojoj kontroli. Tri od njih su bile besbedno spuštene na zemlju izvan baze, a tri su ekslodirale u vazduhu”.
„Preostalih sedam dronova – tvrdi se u saopštenju – oborili su zenitni raketno-topovski sistemi Pancir-S koji su na stalnom dežurstvu oko aerodroma”.
Ruski vojni vrh tvrdi da je sve izvedeno „bez žrtava i materijalne štete”. I navelo:
„U toku je utvrđivanje otkuda teroristima dronovi koji nose oružje i eksploziv. Nezavisno od toga, već sada je jasno da im im inženjerska rešenja, a napad dronovima mogla staviti na raspolaganje samo zemlja sa visokorazvijenim tehnologijama satelitske navigacije i distancionog upravljanja koje bi obezbedilo izbacivanje eksploziva u tačno predviđenim koordinatama”.
Ovo se, po svemu sudeći, može odnositi samo na Sjedinjene Države i eventualno Irzael.
Teroristi su, u svakom slučaju, prvi put koristili tehnologiju za navođenje dronova na cilj pomoću GPS-koordinata.
Svi dronovi uključeni u napad koristili su tehnologiju satelitskog navođenja na cilj.
Ministarstvo odbrane RF tvrdi i da su svi bili opremljeni barometričkim snezorima.
Dronovi su nosili eksploziv sa detonatorima strane proizvodnje.
Tehnička ekspertiza zarobljenih dronova već je pokazala da su teroristi u stanju da napadaju bespilotnim letelicama sa rastojanja do 100 kilometara. A to znači da sa poklonjenim tehnologijama već sada mogu izvoditi napade i u drugim zemljama.
Svih 13 dronova poslatih da napadnu Hmejmim i Tartus poleteli su sa udaljenosti veće od 50 kilometara.
U svim slučajevima se radilo o dronovima „avionskog tipa”.
Pentagon je požurio da saopšti da se dronovi iskorišćeni za napad na dve ruske baze mogu „lako kupiti na otvorenom tržištu”.
Zvanični predstavnik američkog Ministarstva odbrane Adrian Rankih Galovej dodatno je naglasio:
„Takve tehnologije već su koristili teroristi Islamske države. Sve je to dostupno na otvorenom tržištu i to izazviva zabrinutost”.
Kako li je samo saznao kakve bespilotne letelice su dostupne na „otvorenom tržištu”? DŽihadisti se pripremaju za napad SAA i ruskih bombardera! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: fakti.org