Tom prilikom, ministarka Zorana Mihajlović je istakla da će auto-put dužine 110 kilometara prolaziti kroz deo centralne Srbije u kojem živi oko 500.000 ljudi, a gravitira skoro milion.
"Moravski koridor će povezati drumski Koridor 10 sa Koridorom 11. Vrednost investicije u izgradnju ovog auto-puta je oko 800 miliona evra i uključuje i telekomunikaciono opremanje i regulaciju reka. Naše očekivanje je da bi radovi mogli da počnu u 2019. godini", rekla je Mihajlovićeva.
Potpisivanju je prisustvovao ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot i v. d. direktora "Koridora Srbije" Zoran Babić.
Memorandum su, zajedno sa ministarkom, potpisali potpredsednik kompanije "Behtel" Šon Keni, a u ime kompanije "Enka", pošto je u pitanju konzorcijum "Behtel–Enka", potpisao je predsednik kompanije Mehmet Tara.
Mihajlovićeva ističe da je danas potpisan Memorandum, što je prvi dokument o realizaciji ovog projekta, posle dve godine rada na njemu.
Ministarka je rekla da su naredni koraci u realizaciji projekta izrada akcionog plana, kompletiranje projektno-tehničke dokumentacije za središnju deonicu i zajednički rad na pronalaženju modela finansiranja.
"Kroz ovaj projekat Srbija ne dobija samo auto-put, dobija i znanje, jer je 'Behtel' jedna od najboljih kompanija u svetu u ovoj oblasti, koja zna kako se upravlja projektima i kako se izvode radovi na ovako velikim projektima", navela je Mihajlovićeva.
Dodala je da je osnov za potpisivanje Memoranduma sporazum između vlada Srbije i SAD u oblasti infrastrukture, koji je potpisan u septembru.
Mihajlovićeva je zahvalila i "Koridorima Srbije" na dobroj saradnji na tom projektu, dodajući da ima još dosta posla.
Ukazala je da će Srbija, kao i za svaki veliki i vredan projekat, obezbediti državne garancije za njegovu realizaciju.
Ambasador SAD je rekao da potpisani Memorandum predstavlja prvi plod sporazuma koji je potpisan u oblasti infrastrukture između Vlade Srbije i SAD.
"Želeo bih da vidim više američkih kompanija na srpskom tržištu, a sa 'Behtelom' u Srbiju dolazi jedna od naših najboljih kompanija, poznata po kvalitetu projektovanja i izvođenja radova", rekao je Skot.
Naglasio je da su Srbija i ta zemlja prvi sporazum potpisale još pre oko 140 godina i ticao se uvoza i izvoza šljiva.
Skot je naveo da je "Behtel" poznata kompanija po kvalitetu i inovacijama i da će Srbija ne samo dobiti dobar auto-put već i "digitalni koridor" koji će doprineti razvoju zemlje.
Kako je rekao, "Behtel" je poznat i po tome što može da zaokruži ceo životni ciklus projekta.
Skot je istakao da "Behtel", takođe, kao i ruske i kineske kompanije može da ponudi i finansiranje projekta, pošto je reč o globalnoj kompaniji koja ima pristup različitim izvorima finansiranja.
Dodao je da SAD, takođe, ima svoju Eksim banku.
Potpredsednik kompanije "Behtel" Šon Keni, koji je u ime američke kompanije potpisao Memorandum, istakao je da će za izgradnju auto-puta biti potrebne oko dve i po godine.
"Veoma nam je drago što smo potpisali danas Memorandum u vezi sa realizacijom projekta izgradnje Moravskog koridora. Radujemo se saradnji sa našim partnerima u Srbiji i očekujemo uspešnu realizaciju projekta", naveo je Keni.
Moravski koridor povezaće opštine Ćićevac, Stalać, Kruševac, Trstenik, Vrnjačku Banju, Kraljevo i Čačak, u kojima živi blizu 500.000 stanovnika.
Auto-put će proći i pored deset popularnih banjskih destinacija, od kojih je najveća Vrnjačka banja, 20 manastira Srpske pravoslavne crkve i šest planinskih centara.
Mihajlovićeva i ambasador SAD su, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra trgovine SAD Vilbura Rosa, potpisali 6. septembra Memorandum o razumevanju između Srbije i SAD u oblasti infrastrukture.
Taj sporazum je omogućio mnogo veće angažovanje američkih građevinskih i svih drugih kompanija u Srbiji.
Ministar trgovine SAD Vilbur Ros tada je ocenio da je Srbija dobro mesto za investicije.
Kompanije iz SAD u Srbiji trenutno zapošljavaju više od 16.000 radnika, dok više od 200 kompanija okupljenih u Američkoj privrednoj komori zapošljava oko 100.000 naših radnika.
"Idemo ka EU, ali sarađujemo sa Kinom, Rusijom i SAD"
Ministarka Zorana Mihajlović izjavila je da je strateški cilj Srbije članstvo u EU, ali da je naša zemlja otvorena za saradnju sa svima, što se najbolje vidi u oblasti infrastrukture.
Odgovarajući na pitanje da li je došlo do promene u evropskoj politici Srbije, pošto se za samo nekoliko dana sastala sa predstavnicima kompanija iz Rusije, SAD i Kine, Mihajlovićeva je istakla da je "Srbija mala zemlja na važnoj poziciji i kao takva nema luksuz da bira i da smanjuje broj svojih prijatelja".
"To se najbolje vidi u infrastrukturi, gde radimo sa svim najznačajnijim zemljama, organizacijama i kompanijama i u oblasti železnice i u drumskom saobraćaju", rekla je Mihajlovićeva posle potpisivanja Memoranduma.
Za Srbiju je dobro, istakla je ministarka, to što će se, posle kineske Eksim banke, Evropske investicione banke, Ruskih železnica, sarađivati i sa američkim izvođačima i američkom Eksim bankom.
"Dolazak 'Behtela' nije samo pitanje novca, već i unapređenja načina kako se upravlja projektima. Naš rad se meri rezultatima, meri se izgrađenim kilometrima i to je ono što nas u Vladi pre svega interesuje", rekla je Mihajlovićeva.
Pročitajte OVDE zašto poskupljuje cena goriva.