Piše: Miša Vacić, Srpska desnica
Tokom 1.srpskog ustanka (1804-13) Rusija šalje svoje vojne jedinice pod komandom generala Kamenskog,grofova Orurka i Cukata kao ispomoć srpskim ustanicima u borbama protiv moćne turske vojske.Ove ruske snage uspešno su operisale u sadejstvu sa srpskim snagama na Dunavu,Drini,kod Prahova,Vidina,Negotina,Varvarina,Gurgusovca i Niša.Ruski oficiri uvode u novoformiranu srpsku vojsku takozvani moskovski egzercir.Artiljerijski oficiri obučavaju srpske tobcije,ruski dvor šalje velika finansijska i vojna sredstva za Karađorđa.Pod pritiskom ruske diplomatije Turska je prinuđena da potpiše Bukureštanski sporazum,gde se u tački 8 garantuje srpska autonomija u okviru Osmanskog carstva.
Rusija snažno podupire i 2.srpski ustanak pod Milošem Obrenovićem.Miloš koristi Akermanski sporazum nakon rusko-turskog rata i nakon novog turskog poraza od Rusije 1828-29.godine uspeva da izdejstvuje sultanov hatišerif o autonomiji Srbije,prvom Ustavu 1830.godine i naslednoj tituli kneza Miloša i dinastije Obrenović.
Tokom srpsko-turskih ratova 1875-1878.godine,Rusija direktno vojno podržava Srbiju.Kao pomoć Srbima stiže blizu 7 000 dobrovoljaca iz Rusije,650 oficira i 350 pripadnika medicinskog osoblja.Glavnokomandujući srpske vojske postaje ruski general Černjajev,a proslavili su se i pukovnik Rajevski koji je poginuo na Šumatovcu,kapetan Keler koji je vodio rusko-bugarsku dobrovoljačku brigadu i pukovnik Komarov.
U ovom ratu proslavilo se puno dobrovoljaca iz Italije,Poljske,Francuske,Engleske,ali najveći broj bio je iz Rusije i Bugarske.Rusi i Bugari podneli su najveći broj gubitaka.Rat je rezultirao Berlinskim kongresom na kome su Srbija i Crna Gora dobile puno međunarodno priznanje.
Tokom 1.svetskog rata Rusija je ušla u rat kako bi zaštitila Srbiju.Pomoć u vojnim stručnjacima,naoružanju,opremi i finansijama bila je od neprocenjive važnosti.
Na Solunskom frontu borile su se 2 ruske brigade i pokazale najveće junaštvo.Nakon građanskog rat u Rusiji u Kraljevinu SHS primljen je baron Vrangel sa ostacima svojih jedinica.Rusi ovaj gest nikada nisu zaboravili Srbiji.
U 2.svetskom ratu srpski pokret otpora oslabio je nemački pritisak na Istočni front,te je prilikom prolaska snaga Crvene armije kroz Jugoslaviju 1944-45.godine i oslobođenja zemlje od nacista ponovo zajednički učestvovao vojnik dva bratska naroda.
Tokom razbijanja Jugoslavije i komadanja srpskih teritorija 1990-ih od strane hrvatskih,muslimanskih i albanskih secesionista,uz pomoć NATO,iz Rusije stiže stotine dobrovoljaca da brane srpski narod.Mnogi od njih položili su živote za Srbiju.Ruska diplomatija u SB UN uspela je da rezolucijom 1244 sačuva KiM u sastavu Srbije i time spreči nasilno odvajanje južne srpske pokrajine.
Kada je na Krimu i istočnoj Ukrajini zapretila opasnost opstanku ruskog naroda,stotine srpskih dobrovoljaca uputilo se na tamošnja krizna područja ne bi li se odužili bratskim Rusima za nesebičnu pomoć Srbiji.
U današnjem trenutku,predsednici Srbije i Rusije,Aleksandar Vučić i Vladimir Putin svojim delovanjem jačaju veze dve bratske zemlje.Potpisivanje važnih vojno-tehničkih,trgovinskih i ostalih sporazuma uvodi dve prijateljske države u novu eru najboljih odnosa u novijoj istoriji.
Zalaganje Srbije za vojnu neutralnost visoko se ceni u Moskvi,kao i nepristajanje Srbije da uvede sankcije Ruskoj federaciji.
Vekovno prijateljstvo dva naroda zacementirano je krvlju palih predaka za slobodu čitavog čovečanstva i ono nikada neće biti prekinuto.Alternativa evroatlantskim integracijama koje su prepune ucena prema Srbiji jesu evroazijske integracije, ekonomsko povezivanje u evroazijsku ekonomsku uniju i ulazak Srbije u vojno-odbrambeni savez na čelu sa Rusijom-ODKB.
Ogroman broj građana Srbije ovo kristalno jasno prepoznaje i podržava.Glas naroda je glas Boga.Živelo bratstvo Srbije i Rusije.
Stav Miše Vacića o napadu na Albance u Novom Sadu pročitajte OVDE.
Izvor: Afera